İstanbul'a gelecekler, içkisiz otel bulamıyorlar


İngiltere'deki bir işadamı gurubu İngiltereden Türkiye'ye ilk defa Müslümanlara özel inanç turizmi düzenlemeye başlıyor. İlk etapta 2 bin 500 İngiliz Müslüman gelecek. Ancak içkisiz otel bulmakta zorlanıyorlar..Temmuz ayında başlayacak turlar ile artık Avrupa’dan alışık olduğumuz turistlerin yanı sıra Avrupalı Müslümanları da İstanbul caddelerinde görmeye başlayacağız. Gelecek guruplar ilk olarak son Osmanlı hanedanlık ailesi mensuplarının katılımı ile düzenlenecek konferans ve tanışma programına katıldıktan sonra İstanbul’daki sahabe kabirlerini, müzeleri, camileri ziyaret edecek.

Zengin İslami mirası nedeniyle her yıl özellikle Ortadoğu ve Asya ülkelerinden binlerce müslümanı ağırlayan İstanbul şimdi de Avrupalı Müslümanlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bir gurup İngiliz işadamı İngiltere’deki Müslümanların talepleri doğrultusunda İstanbul’a İslami turlar düzenlemeye başlıyor.

İLK PROGRAM HALİFELİK AİLESİ İLE TANIŞMA

Gelecek ziyaretçiler halifeliğin son temsilcisi Osmanlı sülalesinin son mensupları ile yapacakları konferans sonrası aile üyeleri ile tanışacaklar. Konferans sonrası ise Eyüp Sultan olarak bilinen sahabelerden Eyüp El Ensari’nin ve bilinmeyen birçok sahabe kabrini ziyaret edecekler. İngiliz Müslümanlar İstanbul’da kalacakları süre boyunca müzeler, camiler ve kapalı çarşı gibi tarihi mekanların da yer aldığı tur programı sadece Avrupalı Müslümanlara özel düzenlenmesi sebebi ile ayrı bir anlam taşıyor.

HEDEF; İNGİLTERE’DEKİ 3 MİLYON MÜSLÜMANA İSTANBUL’U ANLATMAK

İngiliz işadamı gurubunun bu girişimi 4 yıl önceki bir İstanbul ziyareti ile başlamış. 4 yıl önce İstanbul’a ziyarete gelen İngiliz girişimciler İngiltere’den düzenlenen tur guruplarının sadece Hristiyanlara yönelik olduğunu fark etmişler. İslami miras ve kültürüne yönelik bir organizasyonun olmadığını görünce hazırlıklara başlamışlar. Yaklaşık 2.000 caminin yer aldığı ve 3 milyon Müslümanın yaşadığı İngiltere’de sadece Müslümanlara yönelik bir organizasyon kurmuşlar. Kuruluşun adı ise Muslim Conferences Co Uk. Kuruluş About sitesi üzerinden hizmet veriyor.

İSTANBUL’DA EN ZOR İŞ ALKOLSÜZ OTEL BULABİLMEK

Kuruluşun genel müdürü İngiliz Müslüman Muhammed Kohhar yaklaşık 100 yıl önce Hindistan’dan göç etmiş bir aileden geliyor. Aynı zamanda İngiltere’de 20 şehre yayılmış bir sosyal vakfın başkanı. Son yıllarda İngiltere’deki Müslümanların turistik seyahatlerinde Türkiye’yi tercih etmeye başladıklarını ancak gelecek ziyaretçilerin yüzyıllarca halifeliğe ev sahipliği yapmış İstanbul’un İslami kültürünü yansıtabilecek bir İngiliz şirketin olmadığını söylüyor.

Avrupa’daki Müslümanlar için İstanbul’un dolayısı ile Türkiye manevi değerlerinin çok önemli olduğunu söyleyen Kohhar’ın dileklerinden biri de İstanbul’daki alkolsüz otel sayısının artması. Çünkü gelen Müslüman turistler için alkolsüz otel bulmakta zorlanıyor. Kohhar ; ‘’Avrupa’daki Müslümanlar için Türkiye herhangi bir Müslüman ülkeden çok farklı bir konumda. İstanbul, Osmanlı ve halifelik mirasının devam ettiği, birçok bilinmeyen sahabenin kabrinin bulunduğu bir şehir. Oysa İstanbul’da yaşayan bir çok dostumun Eyüp El Ensari dışında yaklaşık 25 kadar sahabeden habersiz olduğunu duyunca şaşırmıştım. Türkiye’nin bu mirası nedense hiç ön planda olmadı. Ben ve arkadaşlarım İngiltere’deki Müslümanlar için bu mirasa özel organizasyonlar düzenleyeceğiz. Yılda yaklaşık 2.500 kişiyi bu organizasyon çerçevesinde İstanbul’a getirmeyi planlıyoruz. İlk programımız muhtemelen temmuz ayında başlayacak. ‘’


haber7