ABD'nin Arka Bahçesinde Yeni İran Mı?

ABD'nin İran'ın nükleer faaliyetlerine yönelik endişesi giderek artarken, bu kez en büyük muhalifi Venezüella, Rusya'nın da yardımıyla nükleer enerji üreteceğini açıkladı.




İran'ın nükleer enerji adı altında bomba üretmesinden endişe eden ABD'nin hemen arka bahçesinde bulunan muhalif bir ülkenin de nükleer program başlatmasından rahatsızlık duyabileceği ifade ediliyor.

Venezüella'nın açıklaması Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından yapıldı. Chavez, bir günlük resmi bir ziyaret için ülkesine gelen Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Moskova ile birlikte Venezüella'da kurulacak bir nükleer santralin ilk planlarını çizmeye hazır olduklarını ifade etti.

Rusya'dan aldığı destekle nükleer enerji sahibi olma yönündeki uzun soluklu emellerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşan Chavez, "Atom bombası üretmeyeceğiz ama barışçıl amaçlı olarak nükleer enerji üreteceğiz" diye konuştu.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalara göre ayrıca, Moskova, Venezüella'nın kendi uzay sanayisini kurmasına yardım etme taahhüdü verdi.

Rusya Başbakanı'nın, Güney Amerika'nın en büyük petrol üreticisi ülkeye yaptığı ziyaret sırasında, iki ülke milyonlarca dolarlık da petrol anlaşması yaptı.

Karakas'taki görüşmelerden sonra konuşan Putin ise Venezüella'ya 2005'ten bu yana toplam bedeli 4 milyar doları aşan silah satan Rusya'nın bu ülkeye silah satmayı sürdüreceğini belirterek, "Venezüella'nın savunma imkanlarını desteklemeye ve geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Analistler, Rusya ve ABD'nin bölgedeki en büyük "hasmı" arasında yapılan bu anlaşmalarla, Moskova'nın Güney Amerika'daki destek ayağını sağlamlaştırdığını belirtti.

Son yıllarda gelişim gösteren Venezüella-Rusya ilişkileri, 2008 yılında iki ülke donanmalarının ortak tatbikat yaptığı dönemde doruk noktasına ulaşmıştı. Ortak tatbikata Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de katılırken, Chavez de geçtiğimiz Eylül ayında Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştirmişti.

hurriyet.com.tr