Rusya'nın başkenti Moskova'da 39 kişinin hayatını kaybettiği metro istasyonu saldırısını gerçekleştiren kadın intihar bombacılarından birinin henüz 17 yaşında olduğu iddia edildi.


Rusya'nın başkenti Moskova'da metroda düzenlenen çifte intihar saldırısında 39 kişi yaşamını yitirmiş, 100'den fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı Çeçen direnişçi Doku Umarov üstlenmişti.

Rus polisi saldırıyı iki
kadın intihar saldırganının düzenlediğini daha önce açıklamıştı. Şimdi Rus Kommersant gazetesinin polis yetkililerine dayandırdığı haberinde, metroda 39 kişinin ölümüne neden olan kadın intihar bombacılardan birinin henüz 17 yaşında olduğu belirtildi. Henüz çocuk yaştaki kadın
intihar bombacısının adının Dzhennet Abdurakhanova olduğu ve Dağıstanlı bir militanın dul eşi olduğu da haberde yer aldı.

Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya gibi bölgelerde yaşanan savaşlarda hayatlarını kaybeden erkeklerin, eşleri, kızları, kız kardeşleri ya da annelerinden oluşan ve Rusya'da geçmişte de birçok intihar saldırısında rol aldığı belirtilen timlere Kara Dullar deniyor.

Güney Rusya'daki
polis
yetkilileri İngiliz televizyon kanalı BBC'ye yaptığı açıklamada, Dzhennet Abdurakhanova adını Moskova'daki emniyet birimlerine iletiklerini söyledi.

Rus
polis sözcüsü, 17 yaşındaki Dzhennet'in radikal İslamcı bir grubun liderlerinden Umalat Magomedov ile evli olduğunu ve İslamcı militanın geçtiğimiz yıl Rus güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü belirtti. Ancak Rus polis
sözcüsü 17 yaşındaki Dzhennet Abdurakhanova'nın metrodaki intihar bombacılarından biri olduğunu şu anda söylemenin zor olduğunu açıkladı.

Ancak Rus polisinin
saldırı
sonrası yayınladığı fotoğrafların, Dzhennet Abdurrakhanova ile benzerlikler oluşturduğu iddia edildi.

kaynak: (Hürriyet)