Resmi ziyaret için Paris'te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesi sona erdi. Sarkozy, ''Kasım 2010 sonrası Türkiye'ye gidebilirim" dedi.


Sarkozy, Başbakan Erdoğan'ı Elysee Sarayı merdivenlerinde karşıladı ve iki lider daha sonra foto muhabirlerine poz verdiler.

Erdoğan'ın Saraya girişinde tören kıtası hazır bulundu.

İki liderin görüşmesi, yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü ve "çalışma yemeği" formatında yapıldı.

Görüşmenin ardından Sarkozy, Erdoğan'ı merdivenlere kadar gelerek uğurladı. İki liderin çok sıcak bir şekilde birbirlerine veda ettiği gözlendi.

Saraydaki görüşmenin ardından iki lider basına açıklama yapmadı. İki liderin, çalışma yemeği formatında yaptığı görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Fransız muhatapları Bernard Kouchner ve Pierre Lelouche da katıldı.

Erdoğan: "İsrail Ortadoğu'da barışın baş tehdidi"
Bu arada, Erdoğan,
Sarkozy
ile çalışma yemeğinde bir araya gelmeden önce birkaç gazeteciyle sohbet toplantısı yaptı.

Erdoğan, "Bölgesel barış için baş tehdit İsrail'dir. Bir ülke
Filistin'de Gazze'de orantısız güce başvuruyorsa, fosfor bombaları kullanıyorsa 'bravo' demeyiz. Nasıl böyle davrandığını sorarız. (Gazze'de) bin 500 kişinin öldüğü bir saldırı
var ve ortaya sürülen gerekçeleri de yalan" ifadesini kullandı.

Erdoğan,
BM
'nin Güney Afrikalı hakim Richard Goldstone'dan Gazze'deki İsrail saldırılarından sonra hazırlamasını istediği rapora atıfta bulunarak, "Goldstone raporu da açık" dedi.

Gazze'deki durumu eleştirmesine karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın yaptığı yorumlar hakkında Erdoğan, "Böyle bir yaklaşıma Müslüman olduğumuz için sahip değiliz. Yaklaşımımız insani" diye konuştu.

Lieberman, İsrail'in Ynet
haber
sitesine yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın yavaş yavaş (Libya lideri Muammer) Kaddafi veya (Venezüela Devlet Başkanı) Hugo Chavez'e dönüştüğüne inandığını" ifade etmişti.

"Sarkozy AB yaklaşımını gözden geçirebilir"
Başbakan Erdoğan ayrıca, Fransa
CumhurbaşkanıSarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkması konusunda, "Umutsuzluğa kapılmıyorum. Sarkozy
'nin yaklaşımını gözden geçirebileceğini düşünüyorum" dedi.

Erdoğan, "Türkiye'nin bazı
AB
'ye üye ülkelerden, Kopenhag ve Maastricht olsun çok daha fazla kriteri yerine getirdiğini" belirtti.

Erdoğan,
İran'ın nükleer programının askeri hedefleri konusunda da, "Bugüne dek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun kesinliklerden değil, olasılıklardan bahsettiğini söyleyerek, olasılıklara dayanarak bir ülkenin suçlanmasının söz konusu olmadığını ifade etti.


kaynak: ekolay.net