Kırgızistan'da muhalefetin iki gündür sürdürdüğü gösteriler sonunda Daniyar Usenov başkanlığındaki hükümet istifa etmek zorunda kaldı.


Muhalefet liderlerinden Temir Sarıyev,Rus İnterfaks Ajansı'na yaptığı açıklamada,Usenov'un istifa dilekçesini imzaladığını bildirdi. Sarıyev, muhalefet tarafından Sosyal Demokrasi Partisi'nin Lideri,Eski Dışişleri Bakanı Rosa Otunbeyeva başkanlığında geçici hükümet kurulduğunu söyledi.Yeni hükümetin 4 bakandan oluştuğu bildiriliyor.

Kırgızistan Devlet Televizyonu'nda bir konuşma yapan muhalefet lideri ve Parlamento'nun eski başkanı Omurbek Tekabayev de,iktidarı tamamen halkın eline geçtiğini bildirdi.

Tekabayev,Bişkek'te muhalefet olarak sokağa çıkma yasağı uyguladıklarını belirterek,emekli
Polis
Müdürü Turat Madalbekov'un başkentte asayişten sorumlu olarak görevlendirildiğini belirtti.

Yağmalama başladı
Kırgızistan'da
başkent
Bişkek'i de etkisi altına alan gösteri ve çatışmaların yoğunlaştığı Devlet Başkanlığı sarayındaki çatışmalar, güvenlik güçlerinin çekilmesiyle sona ererken, göstericiler de Devlet Başkanlığı sarayını işgal etti.

Sosyal Demokrat Partisi (SDP) Milletvekili İsa Omurkulov, yaptığı açıklamada, “Maalesef göstericilere engel olamadık, binaya girdiler. Ne yazık ki, binanın penceresinden alevler yükseliyor” dedi.

Omurkulov, muhalif liderlerin Devlet Başkanlığı binasında olduğunu da kaydetti.

Göstericilerin işgalinden hemen sonra yağmalanmaya başlanan Devlet Başkanlığı binasının pencerelerinden mobilyalar, dosyalar, bayraklar pencereden atılırken, çığlık sesleri de duyuluyor.

Ak Şumkar Partisi lideri Temir Sariyev, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in ya Oş kentinde olduğunu ya da
Avrupa
'ya kaçtığının öngörüldüğünü söyledi.

Yeni kurulan geçici hükümetin Sağlık Bakanlığı görevine getirdiği Damira Niyazaliyeva da olaylar sırasında 41 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, 306 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığını, ayrıca 100 kişinin ayakta tedavi edilerek taburcu edildiğini söyledi.

Elektriklerin büyük oranda kesik olduğu Bişkek'te
gerginlik
sürerken, ana caddelerdeki dükkanlar yağmalanıyor. Ayrıca, başkentin çeşitli bölgelerinden kara dumanlar yükseliyor. Son olarak Bakıyev'in evi önce yağmalandı, sonra da ateşe verildi. Ancak alevler komşu evlere de sıçradı. Kent merkezindeki Ala Too meydanında ise 10'dan fazla araç yakıldı.

Yönetimi ele geçiren muhalefet yetkililerinin, sabah saatlerinde basın toplantısı yapmaları bekleniyor. Muhalefet temsilcileri, bu toplantıda bir komisyon kurulmasının kararlaştırılacağını ve komisyonun güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması yönündeki emri kimin verdiğini belirlemek için çalışacağını söyledi.


kaynak: ekolay.net