Kuzey Kutbu'nda araştırma yapan İngiliz keşif ekibi akıllarına gelmeyecek bir tehlikeyle burun buruna geldi..


Kuzey Kutbu'nda araştırma yürüten üç İngiliz’den oluşan ekip, geceyi geçirmek için kurdukları çadırın altında oluşan devasa buz çatlağı nedeniyle az daha okyanusun dondurucu sularına gömülecekti.

Catlin Arktik Araştırma Grubu üyelerinden Charlie Peton, çadırda uyudukları bir anda çatlağın meydan geldiğini dondurucu sulara gömülmekten şans eseri kurtulduklarını belirtti.

Paton, “Her şey çok hızlı gelişti, bir çatlama sesi duyduk ve bir anda buz çatlamaya başladı. Bu daha önce karşılaştığımız hiçbir şeye benzemiyordu” dedi.
ÇATLAĞI SIYIRDILAR
Paton, arkadaşlarıyla çok hızlı hareket ettiklerini ve çatlağın çadırın ne tarafında kaldığını anlamaya çalıştıktan sonra güvenli tarafa geçtiklerini belirtti.

Ekibin bir diğer üyesi Martin Hartley ise, stoklarının zaten tükenmek üzere olduğu için çatlağın çadırlarından fazla bir şey götürmediğini, bir sonraki malzeme tedarikini bir hafta sonra yapacaklarını belirtti.

Catlin Araştırma Grubu, Kuzey Kutbu'nda düzenledikleri keşifle okyanus suyu örnekleri topluyor ve küresel ısınmaya neden olan karbon dioksit artışının nedenlerini araştırıyor.

kaynak=hurrıyet.com