Çin'in kuzeybatısındaki Qinghai (Çinhay) eyaletinde meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 760'a yükseldiği, 243 kişinin de kayıp olduğu açıklandı.


Kurtarma yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada, 1174'ü ağır, 11 bin 477 kişinin yaralandığını belirtti. 4 bin 200 kişinin de hastanelerden taburcu edildiği kaydedildi.

En az 7 bin 93 arama ve kurtarma görevlisinin, 100 bin kişinin yaşadığı ve evlerin yüzde 90'ının yıkıldığı Jiegu (Ciegu) kasabasında arama ve kurtarma operasyonu yürüttüğü, ilave kurtarma görevlilerinin de yolda oldukları ifade edildi.

Yetkililer, merkezi Shanglaxiu kasabasının Rima köyü olan ve Jiegu kasabasının doğusuna 50 kilometre uzaklıkta meydana gelen depremde yıkılan evlerin çoğunun kerpiç ve ahşaptan olmasının ölü sayısının artmasında etkili olduğunu söyledi. Deniz seviyesinden 4 bin metre yüksekliğindeki Rima köyü, eyaletin merkezi Xining şehrine 800 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI HU, DEPREM NEDENİYLE YURTDIŞI GEZİSİNİ YARIDA KESTİ
Çin
Cumhurbaşkanı Hu Jintao, deprem nedeniyle Venezuela ve Şili ziyaretlerini erteleyerek ülkesine döndü. Hu, 13 Nisan'da ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmış ve ardından Brezilya'ya geçerek başkent Brasilia'da Brezilya Cumhurbaşkanı
Luiz Inacio Lula Da Silva, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'le ayrı ayrı görüşmüştü. Çin, Brezilya, Rusya ve Hindistan'dan oluşan BRIC ülkeleri liderlerinin ikinci resmi görüşmesi yine dün Brasilia'da gerçekleşmişti.
Bu arada Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun da,
deprem nedeniyle Brunei, Endonezya ve Burma ziyaretlerini erteleyeceği açıklandı.


kaynak: ekolay.net