hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER 18 Nisan 2010
Polonya, geçtiğimiz hafta uçak kazasında ölen Cumhurbaşkanı Lech Kaçinski ve eşine veda ediyor. Cenaze törenine bir milyon kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı Gül törene katılamadı ama Türkiye'de de bayraklar yarıya indirildi.

HALK CENAZE TÖRENİ İÇİN TOPLANDI
Kaczynski ve eşinin cenazeleri Krakow'da Polonya'nın ulusal kahramanlarının bulunduğu katedralde toprağa verilecek. Cenaze törenine hava muhalefeti nedeniyle Obama, Sarkozy, Merkel ve Gül katılmıyor. Rusya Devlet Başkanı Medvedev törene uçakla gelirken, Balkan ve Baltık ülkelerinin liderleri cenaze merasimine katılmak için karayoluyla Polonya'ya geldi. Cenaze töreni için dağıtılan biletler ise karaborsaya düştü. İnternet üzerinden satılan biletlerin 550 TL'ye alıcı bulduğu belirtiliyor.

Rusya'ya giderken Smolensk bölgesinde meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybeden, aralarında Polonya Devlet Başkanı Lech Kaçinski ve eşinin de bulunduğu 96 kişi için tören devam ediyor.

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle ortaya çıkan kül bulutu yüzünden bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Polonya hava sahası da uçak seferlerine kapatıldı. Bu nedenle bugünkü cenaze törenine bazı devlet yetkililerinin katılmasının mümkün olmadığı belirtildi.
GÜL CENAZEYE GİDEMEDİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa'yı saran kül bulutunun hava ulaşımını olumsuz etkilemesi nedeniyle, Kaçinski'nin cenaze törenine katılamadı.
OBAMA DA KATILMADI
ABD Başkanı Barack Obama da hava koşulları nedeniyle Polonya Devlet Başkanı Kaçinski'nin cenaze törenine katılamadı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Prensi Charles'ın da Avrupa'yı saran kül bulutları nedeniyle Kaçinski'nin cenaze töreninde yer alamadı.
Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy'nin de hava koşulları nedeniyle Polonya Devlet Başkanı Lech Kaçinski'nin cenaze töreninde bulunamadı.
Daha önce yapılan açıklamalarda Kanada, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Meksika, Yeni Zelanda, Pakistan ve Arnavutluk heyetlerinin de olumsuz hava koşulları yüzünden törene katılamayacağı açıklanmıştı.
1 MİLYON KİŞİNİN KATILMASI BEKLENİYOR
Polonyalı yetkililer, Krakov Kadetrali’nde yapılan olan cenaze törenine bir milyondan fazla kişinin katılmasının beklendiğini açıkladı.
TÜRKİYE VE KKTC'DE DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ
Lech Aleksander Kaczynski ve eşinin de bulunduğu 96 kişinin anısına Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi. Bayrakların günbatımına kadar yarıda kalacağı belirtildi.

Uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya lideri Kaçinski'nin anısına, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bayraklar yarıya indirildi. KKTC Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre, bayraklar saat 08.00'den gün batımına kadar yarıda kalacak