Çin’in batısındaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 1339’a çıkarken, cesetler toplu halde yakılmaya başladı.

Çoğu Tibetli olan yüzlerce kurbanın, ker*** yapılardan oluşan ve depremde büyük zarar gören Jiegu kenti yakınlarındaki bir manastırda toplanan cesetleri dün kamyonlarla boş bir araziye getirildi. Cesetler, Budist rahiplerin söylediği ilahiler eşliğinde, iki derin hendek içindeki odun yığınlarının ve otomobil lastiklerinin üstüne fırlatılarak ateşe verildi.
Salgın hastalık endişesi
Salgın hastalık korkusu, Tibetlilerin geleneksel “Göğe defin” ritüelinin yapılmasına olanak vermedi. Sadece birkaç ceset bu yolla “defnedildi.” Bu geleneğe göre, ölen kişinin cesedi bir dağın tepesine yerleştirilerek çürümeye veya akbabalar tarafından yenmeye terk ediliyor.
Budist tapınağının baş rahibi Jiemi Zhangsuo, “Şimdiye kadar böyle bir felaket yaşamamıştık. Hiç bu kadar can kaybı olmamıştı. Ölü sayısı fazla olduğundan, yakmak onların ruhlarını buradan yollamak için tek yol” diye konuştu. 11 bini aşkın kişinin yaralandığı depremde ölü sayısının resmi verilerin çok üstünde olduğu öne sürülüyor.
yorumla.net (qq)