Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kısmen yasaklama tavsiyesine kulak asmadan, yalnızca gözleri açık bırakan kara çarşafın Fransa sokaklarında dahi yasaklanması talimatını verdi.


Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, burkanın kısmen yasaklanması konusundaki tavsiyeleri es geçti. Dün kurmaylarıyla bir araya gelen Fransa lideri, sokakta dahi çarşafın yasaklanması talimatını verdi. Kanun tasarısı mayıs ayında hükümete sunulacak, temmuz ayında ise parlamento gündemine getirilecek. Fransa'da yaklaşık 2 bin kadın burka giyiyor.

Sarkozy, konuyla ilgili karar verebilmek
için Başbakan François Fillon, iktidar partisi UMP Genel Başkanı ve yöneticileri ile 'toplu yasak' getirilmesini isteyen UMP Meclis Grup Başkanı Jean François Cope ile Elysee Sarayı'nda bir araya geldi. Toplantıda Sarkozy, kadın hakları ve cumhuriyet değerleri adına burkanın ülke sınırları içinde tümüyle yasaklanması gerektiğini savundu. Hükümet sözcüsü Luc Chatel, mayıs ayında hazırlanacak yasanın, parlamentoda Adalet
Bakanı Michelle Alliot Marie tarafından savunulacağını duyurdu.

Kısmi yasak tavsiye etmişlerdi
Fransa'da burka tartışmalarının ardından kurulan
Meclis Araştırma Komisyonu Ocak ayında raporunu tamamlayarak, kamusal alanda burkanın yasaklanmasını önermişti. Danıştay da Mart ayında toplu yasağın, anayasal sorun yaratabileceğini, kamusal alanda kısmi yasak getirilebileceğine dair görüş bildirmişti. Ancak Sarkozy, Danıştay ve
Fransa'daki müslüman sivil toplum örgütlerini dinlemeyerek burkanın, okullardan sokaklara tüm ülkede yasaklanması konusunda ısrar etti.

kaynak: (Hürriyet)