ABD Temsilciler Meclisi'nde sözde "Ermeni soykırımı"nın yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan öncesi bir anma töreni düzenlendi. Törene, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin "Bu gece hepimiz Ermeniyiz" sözleri damga vurdu.


Temsilciler Meclisi'nde dün düzenlenen anma töreni, Ermeni din adamları tarafından yapılan dua ile başladı. Bu tartışmalı törenin, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasından sadece birkaç gün önce gelmesi dikkatleri çekti. Ermeni iddialarını tanıyacağı yönündeki sözüne rağmen geçen yıl 1915 olaylarını "Büyük Felaket" olarak nitelendiren Obama'nın bu yıl "soykırım" deyip demeyeceği ise merakla bekleniyor.

Toplantıya katılanlar arasında yaklaşık 200 Ermeni asıllı
ABD
vatandaşının yanı sıra Temsilciler Meclisi'nde Demokrat çoğunluğun lideri Steny Hoyer, ile kongre üyeleri Frank Pallone, Brad Sherman ve Adam Schiff de vardı. Törene, Ermeni tasarısının Kongre komitesinden geçmesi için büyük çaba harcayan Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Howard Berman da katıldı.

ABD'de Ermeni iddialarının ateşli savunucusu olarak dikkat çeken bu isimler törende yaptıkları konuşmada Amerikan yönetiminden 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınmasını istedi.

The Armenian Reporter dergisinin
internet
sitesinde yer alan habere göre, törenin açılış konuşmasını yapan Pelosi, sözlerine "Bu gece hepimiz Ermeniyiz" diyerek başladı.

Pelosi, Mart ayında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen Ermeni tasarısının Genel Kurul'da da kabul edilmesi gerektiğini belirtirken, "Bize (neden Ermeni soykırımı tasarısının geçmemesi gerektiği yönünde) hikayeler anlatılmasından bıktık, ama gerçeğin ortaya çıkması için mücadele etmekten bıkmadık" dedi.

Ermeni iddialarının federal hükümet tarafından resmen tanınana kadar pes etmeyeceklerini belirten Pelosi, Dış İlişkiler Komitesi'nden geçen tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirip getirmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapmadı. Komite'den geçen tasarının yasalaşması ise Genel Kurul'da oylanması gerekiyor. Tasarının Genel Kurul gündemine alınıp alınmaması ise Pelosi'nin kararı.
Obama yönetimi, stratejik ortağı Türkiye
ile ilişkileri olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle tasarının yasalaşmasına karşı çıkıyor.

Türkiye'ye daha ne kadar yardım edeceğiz
Kongre üyesi Sherman ise toplantıda ilginç iddialarda bulundu. Doğan
Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Sherman, "Türkiye'yi soğuk savaş sırasında Sovyetler Birliği işgalinden kurtardık, bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını engelledik, Türkiye
'ye daha ne kadar yardım etmemiz gerek" diye konuştu.

kaynak: (Hürriyet)