Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, havacılık sektörünün verilerine dayanarak İzlanda volkanının maliyetinin 2.5 milyar Euro'ya kadar yükselebileceğini açıkladı.


AB Komisyonu'nun ulaşımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, üye ülkelerin rekabet ihlali yaratmadan havacılık sektörünün zararlarını karşılaması için düşük faizli kredi verilmesi ve bazı ödemelerin ertelenmesi gibi alternatiflerin de değerlendirilmesini istedi. Kallas, 14 Nisan'da faaliyete geçen Eyyafyallayöküll volkanının 21 Nisan'a kadar 100 binden fazla uçak seferinin iptaline yol açarak 10 milyon kişinin seyahatını engellediği, havacılık sektörüne 1.5-2.5 milyar Euro aralığında zarar verdiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun ulaştırmadan sorumlu üyesi Siim Kallas,
Avrupa
hava sahasının kapandığı günlerin havayolu ve turizm şirketlerine maliyetinin 2,5 milyar euroyu bulabileceğini söyledi.

Bu zararın havayolu şirketlerine yönelik devlet yardımını gündeme getirebileceğini belirten Kallas, ancak yardımın
AB
onayıyla ve adil bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Komisyon yetkilisi günlerce havaalanlarında mahsur kalan yolcuların haklarını alabilmeleri için, havayollarına gereken baskıyı uygulayacaklarını da dile getirdi.

Kallas bu talepleri karşılayan havayolları ile karşılamayanlar arasında haksız rekabet doğmaması gerektiğini söyledi. Komisyon yetkilisi Kallas, ileride oluşacak benzer krizlere daha çabuk ve etkili müdahale edebilmek amacıyla
Avrupa çapında bir düzenleyici kurum oluşturmayı da düşündüklerini belirtti. Kallas Avrupa
Birliği ulaştırma bakanlarının 4 Mayıs'da bir araya gelerek bu ve benzeri önerileri görüşeceklerini bildirdi.

Avrupa'daki en büyük krizlerden biri
İzlanda'da 2 hafta önce yanardağ patlaması,
Avrupa
'nın son yıllarda yaşadığı en büyük krizlerden birini oluşturdu. Atmosfere yayılan volkanik küller nedeniyle binlerce uçuş iptal edildi, milyonlarca yolcu günlerce havaalanlarında mahsur kaldı.

Aralarında Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu çoğu ülke, kül bulutları nedeniyle hava sahalarını kısmen ya da tamamen kapattı. Hava sahasında en ufak miktarda bile volkanik kül bulunduğunda, hiçbir uçağın uçmasına izin verilmedi. Havayolu şirketleri ise uzatılan uçuş yasaklarının gerekli olmadığını belirterek hükümetleri eleştirdi.

İngiliz Makine Mühendisleri Enstitüsü'nden Colin Brown ise "Motorlar durduğu takdirde, bu uçağın düşmesi ve içindeki herkesin ölmesiyle sonuçlanır. Bunun gerçekleşme ihtimali daha az olduğunda, 'hele bir deneyelim' demek çok yanlış. Bu bir ölüm kalım meselesi" dedi.

Kriz nedeniyle hava yolu şirketlerinin zararı 1 milyar euro'yu geçti.

Lufthansa, Air Berlin ve Avusturya Havayollarından sonra, İngiliz Easyjet şirketi de tazminat davası açmayı düşündüğünü açıkladı. Ancak Easyjet Sözcüsü Oliver Aust, bu tarz tazminat ödemelerinin problem yaratabileceğini kaydetti. Aust, bazı havayolu şirketlerinin tazminat alıp diğerlerinin almamasının,
Avrupa
genelinde rekabetin bozulması konusunu gündeme getirebileceğini söyledi.

Test uçuşları sonuçları
İngiliz meteoroloji uzmanları,
kriz süresince rüzgârın kül bulutlarını nereye taşıyacağı ve bulutların ne hızda dağılacağını tahmin etmek için Çernobil'deki nükleer santral kazasından sonra geliştirilen bir bilgisayar programı kullandı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Giovanni Bisignani Kuzey Avrupa hava sahasının büyük bölümünün bir bilgisayar
modeli temel alınarak kapatılmasını eleştirdi. Bisignani, "Bunu bir 'Avrupa karmaşası' olarak adlandırıyorum. Atmosferde test uçuşları yapmamız, külleri değerlendirmemiz ve sonra karar almamız gerekiyor" dedi.

Avrupa'daki krizin dördüncü gününde Lufthansa, KLM ve British Airways gibi havayolu şirketleri bir
dizi
test uçuşu yaparken, jet motorlarının hiçbirinin zarar görmediği raporları verildi.

Test uçuşlarında, kül bulutlarının andezit değil, bazalt içerdiği, kül yoğunluğunun oldukça düşük olduğu, jet motoru üreticileri de bulutların zarar vermesi için 20 kat daha yoğun olması gerektiği belirtildi.


kaynak: ekolay.net