CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, partisinin cumhurbaşkanlığı için aday göstermeyeceğini açıkladı.

Koç, bazı çevrelerden CHP'ye "cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceği" yönünde eleştiriler geldiğini belirtti. Koç bu eleştirilere, "Aritmetik dengeler ortadayken, CHP saygın bir kişiliği ortaya atıp yıpranmasına ve tartışılmasına izin vermez" yanıtını verdi. AKP'nin aday göstermemesini de değerlendiren Koç, şunları söyledi:
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ayna önünde dolaştı. 14 Nisan'daki miting ve devletin kurumlarından yapılan açıklamaların ardından da bocaladı. Ama serde karizma da var. Kararı son güne bırakıyor. Erdoğan tehlikeli oyun oynuyor, vebali ağır olur."
Erdoğan'ın CHP ile görüşmeme kararına da değinen Koç, "CHP'nin görüşünü almadan, dayatmayla, 'küstüm'le politika olmaz. CHP, Erdoğan'ın kimliğiyle uğraşmıyor. AKP ve Erdoğan'ın zihniyetiyle uğraşıyor. Başbakan bunu anlamadı" dedi.
Bir başka CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da, AKP'nin süreci "papatya falı"na çevirdiğini ifade ederek, "Gönül isterdi ki, yeni cumhurbaşkanını yeni parlamento seçsin, son kullanma tarihi geçmiş bu meclis seçmesin. Ama olmadı" dedi.