Nijerya'nın uzun bir süredir hasta olan Cumhurbaşkanı Umaru Musa Yar'Adua öldü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Olusegun Adeniyi, Yar'Adua'nın dün gece yarısı Cumhurbaşkanlığı ikametgahında hayatını kaybettiğini açıkladı.


Yar'Adua'a kalp zarı iltihabı teşhisi konulmuştu. Cumhurbaşkanının bugün memleketi Katsina'da toprağa verileceği bildirildi.

BBC'nin haberine göre, tedavi için geçen Kasım ayında Suudi Arabistan'a giden Nijerya lideri, Şubat ayında ülkesine döndükten sonra halkın önüne hiç çıkmamıştı. Yar'Adua aynı zamanda kronik böbrek hastasıydı.

Umaru Musa Yar'Adua'nın yardımcısı Jonathan Goodluck, 9 Şubat'ta cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenmişti.

1960'ta İngiltere'den bağımsızlığını kazanan ve 150 milyonu aşan nüfusuyla
Afrika
'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da yönetim birçok kez askeri darbelerle el değiştirdi.

Nijerya Anayasası'na göre, cumhurbaşkanları dört yıllığına en fazla iki dönem için seçiliyor.
Cumhurbaşkanlığı, Müslümanların çoğunlukta olduğu kuzeyle, Hıristiyanların çoğunlukta olduğu güney arasında her iki dönemde bir el değiştiriyor.

Yar'Adua, 2007'de birçok Nijeryalı ve uluslararası gözlemcilerin hile karıştırıldığını söylediği seçimlerle işbaşına gelmişti.

Ama Yar'Adua, Nijerya'da yönetimi bir sivilden devralan ilk sivil cumhurbaşkanıydı.

Nijerya Cumhurbaşkanı, bankacılık sisteminin değiştirilmesi ve yolsuzlukla mücadele için reformlar başlatmış ve Nijer deltasındaki isyancılarla ateşkes anlaşması imzalamıştı. Ancak yaşadığı sağlık sorunları, Nijerya
Cumhurbaşkanı'nın planlarını hayata geçirmesine engel olmuştu.


kaynak: ekolay.net