Malatya'da, biri Alman 3 Hıristiyan'ın öldürülmesinin ardından Almanya'daki Hıristiyan Sosyal Demokratlar (CSU) Türkiye'yle Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin durdurulması gerektiğini savundu.

Malatya'da geçtiğimiz Çarşamba günü bir yayın evine düzenlenen saldırıda, biri Alman 3 Hıristiyan'ın öldürülmesinin ardından Almanya'daki Hıristiyan Sosyal Demokratlar (CSU) Türkiye'yle Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin durdurulması gerektiğini savundu. Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisi'nin (CDU), Bavyera eyaletindeki kardeş partisi olan CSU'nun Başkanı ve aynı zamanda eyaletin Başbakanı Edmund Stoiber, Malatya cinayetinin ardından Türkiye ile Avrupa Birliği üyeliği müzakerelerinin durdurulmasını talep etti.

Aynı partinin Genel Sekreteri Markus Söder ise Türkiye ile üyelik müzakerelerinin Malatya cinayetinden ayrı düşünülmesi gerektiğini belirtmesine karşın ağır ifadeler kullandı. Bild am Sonntag gazetesine yazan Söder, Türkiye'nin "Kuran'ı koruduğu gibi İncil'i de koruması gerektiği" yorumunu yaptı. "Türkiye Hıristiyanların ve kiliselerin güvenliğini garanti etmek zorundadır."diyen Söder, "Aksi takdirde Türkiye'de Hıristiyanlar ve kiliseler korumasızken biz Almanya'da camileri koruyamayız." ifadelerine yer verdi. (Cihan Haber Ajansı)