Boğaziçi Köprüsü, renk değiştirebilen LED (ışık yayan diyot) armatürlerle dekoratif şekilde ışıklandırıldı.

Boğaziçi Köprüsü'nün ışıklandırılması dolayısıyla İstanbul-9 Vapuru'nda düzenlenen törende konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul'un tarih boyunca dünyanın en önemli yerleşim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, 1970'lerde dönemin iktidarının Boğaziçi Köprüsü'nün yapımını gerçekleştirip, İstanbul Boğazı'na bir ''inci gerdan'' taktığını söyledi.

Artan trafik yoğunluğunun ikinci köprüyü gündeme getirdiğini ve 1980'lerde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yapıldığını anımsatan Özak, köprülerin Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağladığını, bir inci gerdanlık gibi İstanbul'a sembol olduklarını kaydetti.

Özak, bir cazibe merkezi olan İstanbul'un turizmde de önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, ''Bir açık hava müzesi olan İstanbul'a neden 10-20 milyon turist gelmesin? İstanbul bunu hak ediyor'' dedi. İstanbul Boğazı'na üçüncü köprü konusuna da değinen Özak, ''İstanbul'a her yıl 400 bin kişi göç ediyorsa, her gün 400-500 araç trafiğe çıkıyorsa İstanbul'a üçüncü köprüyü hemen yapmamız lazım. Zaten yap-işlet-devret modeliyle teklifler almaya başladık'' diye konuştu.

''ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İHALEYE ÇIKARILACAK''

Bakan Özak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Karadeniz Sahil Yolu açılışında, bu yolun üçüncü köprüyle birleşmesi hedefini dile getirdiğini hatırlatarak, üçüncü köprüye ilişkin dünyaca ünlü firmaların kendileriyle ilişkiye geçtiğini vurguladı. Özak, köprünün, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacağını ifade etti. Faruk Nafiz Özak, Boğaziçi Köprüsü'nün dekoratif şekilde ışıklandırılmasına da değinerek, ''Dünya kenti olmayı hedefleyen İstanbul'da köprünün ışıklandırılması prestijli bir çalışma'' dedi.

Özak, benzer bir projenin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için de hayata geçirilebileceğini, ayrıca ışıklandırmanın reklam amaçlı olarak da kullanılabileceğini söyledi. Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan da şehrin sembolü konumunda olan Boğaziçi Köprüsü'nün İstanbul'un turizmine katkıda bulunmak için aydınlatıldığını belirtti. İstanbul-9 Vapuru'yla Kabataş İskelesi'nden hareket eden Özak ile beraberindeki davetliler, Boğaziçi Köprüsü'nün altından geçerek, Çengelköy önlerinde duran vapurdan köprüdeki ışık gösterisi izlediler. Boğaziçi Köprüsü'nde çeşitli renklerde aydınlatmanın gerçekleştirildiği ve Türk Bayrağı'nın da sembolize edildiği ışık gösterisi, kıyıdaki vatandaşlar tarafından da ilgiyle seyredildi.

Boğaziçi Köprüsü'nün aydınlatılmasında kullanılan renk değiştirebilen LED armatürler, uzun ömürlü, düşük enerji tüketimine sahip ve çevre dostu olma özelliği taşıyor.

AA/İHA