Hindistan'da 70 yılı aşkın süredir yiyip içmediğini söyleyen 83 yaşındaki yogiyi iki hafta süreyle testlerden geçiren ve gözlemleyen doktorlar, büyük şaşkınlık yaşıyor.


Ahmedabad kentindeki bir hastanede uzun sakallı yogi Prahlad Jani'yi inceleyen 30 kişilik nörolog ekibinden Sudhir Şah gazetecilere yaptığı açıklamada, iki haftalık sürede Jani'nin ne yediğini ne de içtiğini, ama işin en ilginci olarak tuvalete hiç gitmeyip, doğal ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalmadığını belirtti.

Sudhir Şah, "Tuvalete gitmeden nasıl yaşadığını hala anlamıyoruz. Bu konu hala bir sır" dedi.

8 yaşındayken bir "tanrıça" tarafından takdis edileli beri yiyip içmediğini, gıdasız yaşadığını söyleyen Prahlad Jani, Hindistan Savunma Bakanlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (DRDO) tarafından iki hafta süreyle geçen perşembeye kadar 24
saat
kameralarla gözlendi.

Testlerin sonunda yogi doğup büyüdüğü Gujarat eyaletinin Ambaji kenti yakınlarındaki köyüne dönerek, meditasyonlarına kaldığı yerden
devam
etti.

DRDO adlı kuruma bağlı fizyoloji alanında uzman enstitünün direktörü Dr G. Ilavazahagan da yayımladığı açıklamada, iki haftalık testler sırasında Jani'nin sıvılarla tek temasının gargara yapmak ve yıkanmak olduğunu belirterek, "Eğer Jani enerjisini besinler ve sudan almıyorsa bunu çevresindeki diğer kaynaklardan sağlıyor olmalı, güneş de bunlardan biri. Tıp alanının bir mensubu olarak, bunun kalorilerden başka bir enerji kaynağı olduğu görüşünü kabul edemeyiz" dedi.

Doktorlar, yaşlı yoginin manyetik rezonans (MR) filmlerini çekti, kalp ve
beyin
faaliyetlerine elektrotlar takarak izledi ve kan tahlilleri yaptılar.

Gelecek
aylar içinde yayımlanması beklenen sonuçların, askeri dayanıklılık, doğal afetler, çetin koşullara uyum veya Ay ve Mars'a seyahat gibi uzun uzay seferlerinde hayatta kalma stratejisi hazırlanmasına katkıda bulunabileceği yorumu yapılıyor.

kaynak: (gazeteport)