Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunan gazetecilere, iki ülke arasındaki gerginliği arttıracak haber ve yorumlardan kaçınmalarını tavsiye etti.


Yunanistan'a iki günlük çalışma ziyareti için gelen bu sabah Yunanistan'da yayınlanan günlek gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve yazarları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Erdoğan Yunanlı gazetecilerle AB, Kıbrıs sorunu ve Ege Denizi'ndeki uçuşlar üzerine sohbet etti. Bir Yunanlı gazetecinin Ege'da uçuşlar konusundaki sorusu üzerine, "Siz Yunan Silahlı Kuvvetlerinin gazetecileri gibi çalışıyorsunuz. Hatta radar üssünde görevli bir teknisyen gibi çalışıyorsunuz. Her gün kaç uçak kalktı onu takip ediyorsunuz. Gazeteciler olarak ortalığı germeyin" dedi.

Bunun üzerine Yunanlı gazeteciler, 'Siz bize işimizi nasıl yapacağımı zı mı tavsiye ediyorsunuz' sorusu üzerine ise bu kez Başbakan Erdoğan, "Gazeteciler sürekli siyasetçilere tavsiyelerde bulunuyor. Bende iki toplum arasında gerginliğin artmaması için tavsiyede bulunuyorum" dedi.

Kıbrıs sorununun iki toplum arasında çözülmesinin mümkün olmadığını ve bu nedenle
AB'nin devreye girdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "İki toplum kendi arasında çözemiyor ki, orada BM
Barış Gücü var. Kıbrıs ile ilgili üç ülkenin garantörlüğü var" dedi.

ALKIŞ VE KAHKAHALI TOPLANTI
Yunanistan Başbakanlarının Atina'da dün akşamdüzenlediği ortak basın toplantısında Tayyip Erdoğan ile Yorgo Papandreu'nun candan, renkli diyaloğu büyük alkış ve kahkaha getirdi.

Yorgo Papandreu iki ülkenin imzaladığı protokolle yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vizenin kaldırıldığını duyurdu. Papandreu, Ege'de Türk kıyıları karşısındaki Yunan adalarına vizesiz ziyaret için ise "Bir günlüğüne vizesiz girişin formülünü arayacağız" diye konuşurken, Yorgo'nun lafını kesen Erdoğan "two days, two days" dedi ve salonda alkış ve kahkaha koptu.Gülümseyen Papandreu ise cevaben "Niye olmasın, three days (üç gün) de olsun ancak önce
AB
'deki ortaklarımızı 1 günlük formül için ikna edelim, formülün işleyişine göre genişletiriz" dedi ve yine alkış topladı.

VİZE MUAFİYETİ
Başbakan Erdoğan'ın
Yunanistan
ziyaretinde vizelerin kaldırılmasına yönelik de önemli bir adım atıldı. Yunanistan, yeşil pasaporta vizeyi kaldırıyor.

Yunan adaları için de birkaç günlük vize muafiyeti gündemde... Yunanistan, diğer
Avrupa
Birliği ülkelerinden farklı olarak yeşil pasaportu olanlara vize uyguluyordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında yapılan anlaşmayla artık yeşil pasaporta vize kaldırıldı.

90 gün içinde yapılacak birden fazla giriş çıkışlara vize gerekmeyecek. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu olayın bir adım sonrasının normal pasaportlar için olabileceğini, düzenleme için çalışmaların devam ettiğini söyledi. İki ülke arasında vizeler konusunda atılan bir başka önemli adım ise adalara yapılan gezilere ilişkin.
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, tek günlük girişlerde vize uygulamasını kaldırmayı planladıklarını açıkladı. Papandreu, Avrupa
Birliği ile konuşarak bu süreyi 2-3 güne de çıkarabileceklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, günübirlik ya da bir kaç günlük ziyaretler için
Yunanistan'ın AB'yi bilgilendireceğini ardından özellikle adalara geçişler için kolaylığın sağlanacağını söyledi. Atalay, "Vize muhafiyetinin bu yaz uygulanacağını zannediyorum" diye konuştu.


kaynak: ekolay.net