Saadet zinciri operasyonunun Türkiye'deki kurucusu İranlı Mohammed Kharbotl ilk kez görüntülendi.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen saadet zinciri 'Quest.net' operasyonunda 53 kişi gözaltına alınmıştı.

Dolandırıldığını iddia edilen yaklaşık 40 kişinin emniyete başvurmasıyla 7 ay önce başlatılan
soruşturma da ABD başta olmak üzere İran, Arnavutluk, Sri Lanka, Malezya, Endonezya ve Afganistan'da yasaklanan sistem için, İstanbul
'da Bağcılar, Bakırköy, Esenyurt ve Küçükçekmece'de 10 home ofis açıldığı tespit edildi.

Home ofisleri İranlı Mohammed Kharbotl yönetti. Ofislerde yönetici olarak görev yapan kişiler mahalle mahalle dolaşarak el ilanları dağıttı. Yüzlerce kişiyle de yüz yüze görüşüldü. Zincir yöneticileri, sisteme üye olanlara getirecekleri üye karşılığında haftalık 250 belli bir süreden sonra aylık 15 bin dolar vaat etti.

Yöneticiler ayrıca üye olanlara 500-1700 dolar alarak karşılığında Çin'den getirilen değeri oldukça düşük takı ve hediyelik eşya sattı. Bu şekilde üye olanlardan yüz binlerce dolar toplandı. Ancak üyelere herhangi bir
para verilmedi. İhbarlar üzerine 2 gün önce 53 kişiyi gözaltına alan Mali polis, 47 kişiyi dün Bakırköy
Adliyesi'ne sevk etti. 12 kişi tutuklandı, 35 kişi ise serbest bırakıldı.

Organizasyonun
Türkiye
ayağını yöneten İranlı Mohammed Kharbotl ve Suriyeli Mohammed Bagher Mahmoudi'nin de aralarında bulunduğu 6 kişi ise bugün savcılığa sevk edildi.

İddiaya göre İranlı Mohammed Kharbotl,
İran'da yaklaşık 600 bin kişiyi zengin olma hayaliyle sisteme üye yaptı. Ancak hükümetin yasaklaması ile İran'daki faaliyetlerine son vererek Türkiye'ye kaçtı. 2000'li yılların başında Türkiye'de kurulan sistemden mağdur olanların sayısı bilinmiyor. Ancak bu sayının binlerce olduğu ifade ediliyor. Şüphelilerin gelişmemiş ülkeleri hedef seçtiği belirtildi. İstanbul'da da şüphelilerin aynı yönteme başvurarak maddi durumu iyi olmayan, işsiz gençleri seçtikleri tespit edildi.


kaynak: ekolay.net