Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'taki kapsamlı çözüm müzakerelerinin 'kaldığı yerden' devam etmesi yönündeki mutabakata açıklık getirdi.

Rum lider Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Eroğlu, mülkiyet konusundaki görüşmelerin daha önce sunulan yazılı belge çerçevesinde gerçekleşeceğini dile getirdi. Müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesine razı olduklarını daha önce belirttiklerini hatırlatan Derviş Eroğlu, şunları söyledi: "Önemli olan tarafların birbirlerine vermiş olduğu belgelerdir. Sözlü olarak masaya taşınan bazı görüşler, o günlerde konuşanları bağlar. Mühim olan tarafları bağlayıcı olan masaya konan kağıtlardır." Mülkiyet konusunda ortada yalnızca bir kağıt bulunduğu belirten Eroğlu, "O kağıda konsantre olup görüşmelerimizi o zemin üzerinde sürdüreceğiz." dedi.

Hristofyas'la özel görüşme yapıp yapmayacağına yönelik bir soruya cevap veren Eroğlu, yapılacak bütün görüşmelerin tutanağının tutulması gerektiğini ifade etti. Eroğlu, "Tutanak tutulmadığı takdirde bizi dışarıdan izleyenler 'Acaba baş başa bir şeyler mi pişiriyorlar.' diye düşünebilirler." ifadelerini kullandı.

HEDEF YILSONUNA KADAR ÇÖZÜM

Her iki tarafın da müzakere masasında iyi niyetlerini ortaya koyduğunu dile getiren Eroğlu, hedeflerinin yılsonuna kadar her iki haklın kabul edebileceği bir anlaşmaya varabilmek olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri'nin yılsonuna kadar bir anlaşma beklentisi içerisinde olduğunu dile getiren Eroğlu, "Müzakerelerin bitip bitmeyeceğini masada göreceğiz." dedi.

Eroğlu, bir soru üzerine müzakerelerin 'yoğunlaştırılmış' olarak devam edeceğine dair bir karar almadıklarını söyledi. İki liderin özel temsilcileri önümüzdeki hafta Pazartesi, liderler ise Perşembe günü mülkiyet konusunu derinlemesine almak üzere yeniden bir araya gelecek.

"RUM AVUKATLAR DA AİHM'NİN KARARINA UYUYOR"

Eroğlu, bir gazetecinin, "Rum ulusal konseyi ve Rum hükümeti bu mahkemelere başvurmayın."açıklaması hakkında konu görüşüldü mü sorusuna da cevap verdi. Görüşmede bu konunun gündeme gelmediğini belirten Eroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açan Rum avukatlardan birinin de Rum vatandaşlara adres olarak Taşınmaz Mal Komisyonu'nu gösterdiğini söyledi, her geçen gün mahkemeye başvuruların arttığını dile getirdi. Eroğlu yakın zamanda Ankara'yı ziyaretinin şimdilik söz konusu olmadığını da ifade etti.

kaynak: Haber7