Kore Yarımadası'nda savaş sesleri
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Kuzey Kore ile arasındaki gerginlik giderek artan Güney Kore yönetimiyle görüşmelerde bulunmak üzere Seul'e gitti.
26 Mayıs 2010 Çarşamba, 10:03:31


Kuzey Kore'nin Güney Kore ile tüm ilişkilerini keseceğini açıklamasından sonra, yarımadada gerilim son on yılın en yüksek seviyesine çıktı.
Teknik olarak hala savaş halinde bulunan iki ülke arasındaki gerginlik, uluslararası soruşturma komisyonunun raporunun, Güney Kore savaş gemisinin batmasına Kuzey Kore denizaltısından atılan torpidonun sebep olduğunu açıklamasından sonra arttı.
26 Martta Kuzey Kore deniz hududu yakınlarındaki Baengnyeong adası açıklarında batan gemide 46 Güney Koreli denizci ölmüştü.
Pyongyang'ın dün geç saatlerdeki açıklaması, Güney Kore'nin askeri harekat dışında alabileceği en sert tedbirleri uygulamaya başlamasından saatler sonra geldi. Güneyin tedbirleri propaganda savaşının tekrar başlatılması, ticaretin kesilmesi ve Kuzey'in kargo gemilerinin yasaklanmasını içeriyor.
Kuzey Kore Barışçıl Yeniden Birleşme Komitesi, yaptığı açıklamada, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın görev süresi 2013 başında dolana kadar bu ülkeyle tüm ilişkileri keseceğini bildirdi.
Açıklamada ayrıca, Kuzey Kore'nin sınır kasabası Kaesong'daki sanayi bölgesinde çalışan Güney Koreli görevlilerin işten çıkarılacağı ve Güney Kore gemi ve uçaklarının toprakları üzerinden geçmesinin yasaklanacağı duyuruldu.
Güney'in psikolojik savaşına karşı saldırıya geçeceğini bildiren Pyongyang, bunların, Seul'e karşı aldığı cezai tedbirlerin "ilk aşaması" olduğunu belirtti.
Gemiyi batırdığı iddiasını kabul etmeyen Kuzey Kore, misillemenin savaş çıkmasına yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

İLİŞKİLER İKİ YILDIR GERGİN
Bu arada Güney Kore ordusu bugün, Kuzey Kore askerlerinin olağanüstü hareketi olduğu yönünde işaret bulunmadığını bildirdi.
Bununla birlikte Chosun Ilbo gazetesi, 4 Kuzey Kore denizaltısının, perşembe günü doğudaki üslerinden ayırıldıktan sonra Güney Kore radarlarından kaybolduğunu yazdı. Genelkurmay Başkanlığı ise bu haberi doğrulayamayacağını bildirdi.
Güneydeki bir izleme ajansı, Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in orduya savaşa hazır olma emri verdiğini iddia etmiş, ancak bu haber de Güney Kore yetkililerince doğrulanmamıştı.
İki ülke arasında Koesong sanayi bölgesi dışında pek ekonomik ilişki bulunmuyor. İki ülke arasındaki ilişkiler, Güney'in muhafazakar başkanı Lee Myung-bak'ın 2008'de iktidara gelmesinden sonra bozulmuştu.
Yine de siyasi uzmanlar, iki Kore'nin aralarındaki mevcut gerginliği savaşa döndürmesini pek ihtimal dahilinde görmüyor.
Güney Kore, geminin batmasıyla ilgili olarak Kuzey Kore konusunun BM Güvenlik Konseyine getirilmesini istiyor.
Bu arada ABD ve Güney Kore, Kore yarımadası açıklarında iki tatbikat yaparak Kuzey Kore'ye karşı güç gösterisinde bulunmayı planlıyor. ABD'nin Güney'de 28 bin 500 askeri bulunuyor.
İki ülke, 1950-53 Kore savaşından sonra barış anlaşması imzalamadıkları için teknik olarak savaş halinde bulunuyor.


CLINTON DEVREDE
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Kuzey Kore ile arasındaki gerginlik giderek artan Güney Kore yönetimiyle görüşmelerde bulunmak üzere Seul'e geldi.
Seul'de bir kaç saat kalacak olan Clinton'ın görüşmelerinde, Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki gerginlikte uluslararası alanda yapılabilecek girişimlerin ele alınması öngörülüyor.
Öte yandan, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Zhijun, ''bölgede itidalli ve soğukkanlı olunması'' çağrısı yaparak, ''Biz her zaman için çekişme yerine diyalogun daha iyi olduğuna inanırız'' dedi.
AA