Ahmedinejad'dan Rusya'ya tepki
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rusya'nın olası yeni yaptırım kararını desteklemesini eleştirerek, "Rus liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin vermemeli" dedi.
26 Mayıs 2010 Çarşamba, 12:38:49

İlgili Haberler
Mustavafi'den ABD'nin tepkisine yanıt
Clinton: Mektupta boşluklar var
Davutoğlu: Görüşmede gerilim yoktu
Ban Ki-mun : Çabaları takdirle karşıladım
Tüm ilgili haberler
Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği Kirman eyaletinde, 5 artı 1 ülkelerinin İran'a yönelik yeni yaptırım karar taslağı üzerinde anlaşmalarına değindi. Rusya'nın karar taslağına destek vermesini eleştiren Ahmedinejad, "İran ve Rusya iki komşu ülkedir ve doğal olarak birbirlerinin dostudur. İki komşu için durum bundan farklı olamaz. Ama söylemeli ki, dostça ilişkilerin de gerekleri var. Bunun ilki de karşılıklı saygıdır. Bu, en azından bizim dost ve komşudan beklentimizdir" diye konuştu.
Ahmedinejad, "Rusya cumhurbaşkanı olsaydım, medeniyet sahibi ve büyük İran halkıyla ilgili konularda görüş belirtir ve karar alırken daha dikkatli olurdum" dedi.
Rusya'nın, 30 yıldır İran'ın karşısında yer alanlarla birlikte olduğunu belirten Ahmedinejad, "Umarım onlar dikkatli olur ve durumlarını düzeltir. Çünkü Tahran Bildirisi (uranyum takasına ilişkin anlaşma) çok önemli bir fırsat" diye konuştu.
Rusya'nın baskılara boyun eğmesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Ahmedinejad, kendilerinin de baskı altında olduğunu hesaba katarak, Rusya aleyhinde tutum sergilemelerinin söz konusu olamayacağını belirtti.
Rus liderleri ve yetkililerinin, açıklamalarını dikkate almasını ve durumlarını düzeltmesini isteyen Ahmedinejad, "Rus liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin vermemeli" dedi.

TAHRAN BİLDİRİSİ, OBAMA HÜKÜMETİ İÇİN TARİHİ BİR FIRSAT
Uranyum takasına ilişkin İran'ın attığı olumlu adıma rağmen, ABD öncülüğünde yeni yaptırım kararı alınmak istenmesini eleştiren Ahmedinejad, ''Sayın Obama bilmeli ki, bu bildiri onun değişim yaratması, halkların hukukuna saygı göstermesi, eski hükümetlerin insanlık dışı politikalarını kenara bırakması, tüm milletlerle adalet ve insaf esası üzerine işbirliği yapması için tarihi bir fırsattır'' dedi.
''Dünyada ve ABD'deki bazı kimseler, Obama'nın İran halkının karşısında yer alması ve İran halkıyla dostluk yollarını ebedi olarak kapatması için çok ısrarlılar'' şeklinde konuşan Ahmedinejad, Obama'dan fırsatları iyi değerlendirmesini isteyerek, aksi halde İran halkının yeni bir fırsat daha vermeyeceğini söyledi.

TÜRKİYE DEVLETİ VE HALKINA GÜVENİYORUZ
Türkiye, İran ve Brezilya'nın ortak girişimi sonucu imzalanan Tahran Bildirisinin ''kabul edilmesi gereken bir değere dönüştüğünü'' belirten Ahmedinejad, ''Adalet, kanun ve karşılıklı saygıdan yana olan herkes, bu bildiriyi destekliyor'' dedi.
Tahran Bildirisinin ABD, bazı Avrupa ülkeleri ve Rusya için ''açık bir gösterge'' olduğunu kaydeden Ahmedinejad şunları söyledi:
''Bu bildiriyle hem onlar için, hem hükümetler için, hem de halklar için bahane kalmadı. Onlar adaletten, yasadan yana iseler, doğru söylüyor ve gerçekten işbirliği istiyorlarsa bildiriyi kabul etmeliler ve gerekenleri yapmalılar. Oyun ve bahane peşinde iseler, gelecekte her türlü uzlaşı için yolun kapanacağını bilsinler'' ifadelerini kullandı.
Uranyum takasının Türkiye'de yapılması isteğine olumlu cevap verdiklerini kaydeden Ahmedinejad, ''Biz, Türkiye devleti ve halkına güveniyoruz'' dedi.
AA