TBMM Başkanı Bülent Arınç, kimse şüphe etmesin ki Yüce Meclisimiz, Cumhuriyetimizin kazanımlarının bir tekinin bile geri götürülmesine izin vermeyecektir.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 11. Cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle Meclise mesaj göndermek için demokratik hakkını yasalar çerçevesinde kullananların mesajının alındığını belirterek, ''Bu yüce meclisin üyeleri, demokratik hakkını kullanan herkese saygı göstermiştir ve seçim günü özgürce oylarını kullandığında, bu mesajları düşünecektir'' dedi.
Arınç, seçim günleri geldiğinde, söz söyleme sırasının Meclisin olacağına işaret ederek, ''İşte o zaman herkesin, Meclisimize sesini duyuran, duyurmayan her ferdin, bu Yüce Meclisten çıkacak karara saygı göstermesini, bu kez biz bekliyoruz. Karar, milletin kararı olacaktır'' görüşünü ifade etti.
TBMM'nin açılışının 87. yıldönümü nedeniyle özel gündemle toplanan Genel Kurulda konuşan Arınç, Türkiye'nin, çok derin ve köklü bir tarihi geçmişe sahip olduğunu belirtti. Bülent Arınç, ''Biz, yüzyıllardır çok kültürlü bir yaşam sürüyoruz. Kurduğumuz devletler, tüm dünyaya, bir arada yaşamanın en güzel örneklerini sunmuştur. Medeniyetlerin çatışmasını değil, ittifakını öneren yegane ülke biziz. Bizim sokaklarımızda camiler, kiliseler, havralar yan yanadır. Bizim topraklarımız, dinlerin hayat bulduğu topraklardır. Biz, bu özelliğimizle gurur duyarız'' diye konuştu.
Trabzon, İstanbul ve son olarak Malatya'da yaşanan olayların kendilerini derinden sarstığını ifade eden TBMM Başkanı Arınç, şöyle konuştu: ''Bu şehirlerde haince saldırılar yapanlar asla milliyetçi olamazlar. Bizim ülkemizin milliyetçileri bunlar değildir. Bizim milliyetçiliğimiz, şiddet içermez. Bizim milliyetçilerimiz, tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi hoşgörü ile başka milletlere yaklaşır. Biz, farklı dinlerdeki insanların yaşamına kasteden insanlar değiliz, asla da olmadık. Ama ortada yaşamını yitiren kişiler vardır. Bu gerçek, bizim içimizde bir sızıdır. Bunu sorgulamalıyız. Gençlerimizin milliyetçi duygularını tahrik edenleri bulup ortaya çıkarmalı ve toplumumuzdan dışlamalıyız.''
''KADINLAR SİYASETE DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERMELİ''-
22. Dönem Meclisi olarak son kez 23 Nisan törenlerini kutladıklarını hatırlatan Arınç, önümüzdeki günlerde yapılacak genel seçimlerle birlikte Meclisin yenileneceğini ve 23. Dönem Meclisinin çalışmalarına başlayacağını belirtti.
''Bu son 23 Nisan törenlerinde, çocuklarımızın geleceği için umut dolu olduğumu ifade etmek isterim'' diyen Arınç, milletin, Meclisin çalışmalarını yakından takip ettiğini ve takdirle karşıladığını söyledi.
Muhalefet ve iktidar milletvekillerinin aynı istekle çıkardığı kanunlardan birinin; gençlere Meclisin yolunu açan yeni düzenleme olduğuna işaret eden Arınç, artık, 25 yaşını doldurmuş her gencin Meclisin bir üyesi olabileceğini kaydetti. Bu önemli düzenlemeye gençlerin ilgi göstermesini ve Meclise gelerek kendilerine daha çok enerji vermesini isteyen Arınç, onların temiz, taze ve enerji dolu zihinlerinin Meclis çalışmalarını daha da güçlendireceğini vurguladı.
Özellikle kadınların siyasete daha çok ilgi göstermesini isteyen Bülent Arınç, ''Hepimiz eminiz ki siyaset, kadın nezaketi ve zarafetiyle daha da güzelleşecektir. Daha çok kadın milletvekilinin 23. Dönemde Meclisimize girmesini dilerken, buna, siyasi partilerimizin de özel bir destek vereceğini, ayrıca ümit ve temenni ediyorum'' dedi
''İSMİ DUYULDUĞUNDA GURUR VEREN BİR TÜRKİYE...'' Gelecekten umutlu olduğunu belirten TBMM Başkanı Arınç, şöyle konuştu: ''Çocuklarımız, parıldayan bir ülkede yaşayacaklardır. İsmi duyulduğunda gurur veren, güven veren, aidiyet duygusu veren bir Türkiye inşa oluyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin, geleceklerini başka ülkelerde aramadığı; 'benim ülkem' dediğinde, gözlerinde ışıltılar oluştuğu bir Türkiye hayali kurmalıyız. Her bireyin yaşadığı için övünç duyduğu, pasaportunu, parasını, kimliğini taşıdığı için gurur duyduğu bir ülke hayal etmeliyiz. 'Bizim ülkemiz' dediğimizde hiçbir vatandaşın gönlünde bir burukluk olmamalı. Hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, hangi kimliği taşırsa taşısın, herkesin 'bizim ülkemiz' dediğinde, seslerinin aynı mutlulukta, aynı neşede ve aynı gürlükte çıkması gerekir. İşte o zaman, biz mutlu bir aile olabiliriz.
Bu ailenin çocukları, farklı seslerde, renklerde ve düşüncede olabilir. Her çocuk, tıpkı kendi çocukluğumuzda olduğu gibi, farklı karakterlerde olabilir. Ama her çocuk, ailenin eşit birer ferdidir ve kendini o aileye ait hissettiği sürece mutludur. Bizim ailemizin adı, Türkiye'dir. Bir tane ailemiz vardır. Hepimiz, Türkiye ailesinin çocuklarıyız. Bu aileye sahip çıkmalıyız, onu güçlendirmeliyiz. Bizim dünyadaki gücümüzün gerçek kaynağı aile yapımızın güçlü olmasıdır.
Şimdi, Türkiye ailesinin güçlenmesi için çalışmalıyız. Farklı düşünsek de farklı inansak da farklı giyinsek de biz, Türkiye ailesine aitiz. Bu ailenin geleceği, güvenliği söz konusu olduğunda hepimizin fedakarlık yapmak için bir an bile düşünmemesi gerekir. Yoksa, ailemiz dağılır ve mahvoluruz. Farklılıklarımız, bizim için korkulacak bir şey değildir. Bizler; demokrasiyi tehlikeye sokmadığı sürece, özgürce tartışılmasını ve fikirlerin söylenmesini desteklemeliyiz. Her farklı sesin duyulmasıyla rejimimiz tehlikeye girmez. Bilakis, tek sesli toplumlarda tehlike daha büyüktür. Çünkü konuşamayan toplum; bağıran, ardından şiddet isteyen topluma dönüşür. Hepimiz aynı gemide yol alıyoruz. Kimse, içinde hayatını sürdürdüğü ve battığında boğulacağı gemiye bilerek zarar vermez.'' -
''SAYGIN BİR MECLİS OLUŞTURMAK...''
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis Başkanı sıfatıyla son kez 23 Nisan özel oturumunu yönettiğine işaret ederek, yaklaşık 5 yıldan beri Meclis Başkanlığını, ''onurla ve gururla yaptığını'' söyledi.
Geçen süre içinde milletvekilleriyle birçok konuda ortak çalışmalar yaptıklarını anlatan Arınç, şöyle konuştu: ''İçtenlikle söylemeliyim ki tüm amacım, gayretim ve hedefim; saygın bir Meclis oluşturmak içindir. Daha güçlü, daha itibarlı ve millet iradesini daha güzel yansıtan bir Meclise sahip olmak için bütün enerjimi kullanmaya çalıştım. Her hareketim ve konuşmamda, temsil ettiğim Meclis'in saygınlığını önceledim. Bu gayretlerimin ne kadarını başardığımı, milletimin takdirine bırakıyorum. Yine de bu beş yıllık dönem içinde, istemeden de olsa, bir yanlış yaparak Yüce Meclis'in saygınlığına gölge düşürmüşsem, milletimin engin affına sığınıyorum.''
Önlerinde bir genel seçim bulunduğunu ifade eden Arınç, seçimlerde tüm milletvekillerine ve siyasi partilere başarılar diledi. Bülent Arınç, ''Umuyorum ki milletimiz hakkaniyetle kendisini temsil edecek vekillerini seçecek ve Meclisimize gönderecektir. 23. Dönem Meclisimiz, eminiz ki bugünden daha başarılı çalışmalar yapacaktır'' diye konuştu. TBMM Başkanı Arınç, yakında temelleri atılacak olan yeni kütüphane, arşiv ve araştırma merkezi binasının; milletvekilleri için yeni ve modern çalışma ofisleri ve diğer teknik yatırımların 23. Dönemde tamamlanacağını ve daha iyi yasama çalışmaları yapılacağını bildirdi. -
''KARAR MİLLETİN KARARI OLACAKTIR''-
Meclisin açılışının 87. yıldönümünde, bir tarihi görevi tamamlamak üzere olduklarını belirten Arınç, 11. Cumhurbaşkanını seçmek için 16 Nisan'dan beri çalışma içerisinde olduklarını hatırlattı. Bugüne kadar 9 Cumhurbaşkanını bizzat seçen Meclisin, yeni Cumhurbaşkanını da aynı kararlılık ve özgüvenle seçmek üzere olduğunu kaydeden Arınç, kısa bir süre sonra tamamlanacak bu sürecin, demokrasi kuralları içinde, olgunlukla devam ettiğini dile getirdi.
Bu süreçte, toplumun tüm kesimlerinin bir şekilde ülkeyi temsil edecek olan Cumhurbaşkanının seçimi konusunda görüşlerini ifade ettiğini anlatan TBMM Başkanı Arınç, şunları kaydetti: ''Ancak kim; ne derse desin, bu süreç, demokrasinin kuralları içinde, olması gerektiği gibi sürmektedir. Ülkemiz, özgürce bir tartışma ortamı yaşamaktadır. Biz, tartışmaları zenginlik olarak görüyoruz ve korku da duymuyoruz. Kim; Meclisimize mesaj göndermek için demokratik hakkını yasalar çerçevesinde kullanmışsa, bilsin ki onların mesajı alınmıştır.
Bu Yüce Meclisin üyeleri, demokratik hakkını kullanan herkese saygı göstermiştir ve seçim günü özgürce oylarını kullandığında, bu mesajları düşünecektir. Ancak seçim günleri geldiğinde, söz söyleme sırası Meclisimizin olacaktır. İşte o zaman herkesin, Meclisimize sesini duyuran, duyurmayan her ferdin, bu Yüce Meclisten çıkacak karara saygı göstermesini bu kez biz bekliyoruz. Karar, milletin kararı olacaktır.''
SEZER'E TEŞEKKÜR
Görev süresi yakında dolacak olan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e Meclis adına saygılarını sunan Arınç, ''Yüce Meclisimiz, kendilerinin, yasama faaliyetlerine olan olumlu katkısını her zaman hatırlayacaktır. Kendisine bundan sonraki yaşamında sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz'' dedi. -
''KİMSE ŞÜPHE ETMESİN...''
Meclisin açılışının 87. yıldönümünün, büyük bir heyecan ve gururla tüm yurtta kutlandığını ifade eden TBMM Başkanı Arınç, sözlerini şöyle tamamladı: ''Bugünün armağan edildiği çocuklarımızın neşesi ve sevinci, bir ömür boyu sürer umarım. Bu mutluluğu borçlu olduğumuz Meclisimizin kurucularını bir kez daha hep birlikte rahmetle anmalıyız. İlk Meclis Başkanımız, Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlık savaşının muzaffer komutanı Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu yüce çatının inşasına emek vermiş herkesi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onlar bize, onurlu bir ülke, güçlü bir devlet, gurur veren bir bayrak ve mutluluk bıraktılar. Kimse şüphe etmesin ki Yüce Meclisimiz, Cumhuriyetimizin kazanımlarının bir tekinin bile geri götürülmesine izin vermeyecektir. Kimse şüphe etmesin ki bu Meclis; laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, sahibi ve koruyucusudur.


AA