Meteoroloji, Türkiye'nen bazı bölgelerinde bu gece ve yarın gece, sıcaklıkta önemli oranda düşüş olacağını belirterek, üreticileri don olayına karşı uyardı.

Türkiye genelinde hava sıcaklığının Çarşamba gününden itibaren artması beklenirken, Çarşamba’ya kadar kuzeyden gelen soğuk havanın etkili olacağı bildirildi.
Meteoroloji, bu gece Ege’nin doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısında hafif ve orta kuvvette don olayı yaşanacağı uyarısını yaptı. Keles, Yenişehir, Dursunbey, Bigadiç ve Bilecik çevrelerinde de etkili olacak don olayının, yarın Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyi, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’da orta, yükseklerde kuvvetli biçimde yaşanması bekleniyor.
Meteoroloji, özellikle çiçeklenme döneminde olan badem, erik, kayısı, şeftali, kiraz, elma, armut, fındık üreticilerine ve fide yetiştiricilerine daha dikkatli olmalarını ve yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmalarını önerdi.
Orta ve doğu bölgelerde iki boyunca etkili olacak soğuğun ardından sıcaklık, Çarşamba’dan itibaren artmaya başlayacak.
(ANKA)