İsrail Hükümeti Mavi Marmara gemisinin de bulunduğu konvoya düzenlediği saldırada gözaltına aldığı aralarında 368 Türk vatandaşının da bulunduğu 680 kişiyi serbest bırakma kararı aldı.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü, "Mavi Marmara"" gemisi dahil Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını açıkladı.

İsrail Bakanlar Kurulunun kararında, "İsrailli askerlere saldırdığı" ileri sürülen 24 kişinin de derhal sınırdışı edileceği belirtildi. Serbest bırakılarak sınırdışı edileceklerin toplam sayısının 680 olduğu bildirildi. Netanyahu'nun sözcüsü Nir Hefez, "Tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılacak" dedi.

İsrail' in bu kararı diplomatik kulislerde bir yumuşama olarak nitelendirilirken kararın zamanlaması da dikkat çekici. Serbest bırakma kararı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın
ABD Başkanı Barack Obama ile telefon
görüşmesinin başlamasından az önce alındı.

BAŞBAKANLIK TEYİT ETMEDİ

Başbakanlık kaynakları, İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilerden gözaltına alınanları serbest bırakacağı yönünde kendilerine bir bilgi ulaşmadığını bildirdi. Alınan bilgiye göre, Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların serbest bırakılacağı yönündeki bilgi Başbakanlığa ulaşmadı. Başbakanlık kaynakları, bu konunun teyit edilmediğini kaydetti.


kaynak: ekolay.net