TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM'de kutlamaları kabul ettiği törende devletin zirvesi kulis yaparken objektiflerden kaçamadı. İşte çok şey ifade eden bayramlık kareler:

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anıtkabir'de ve Birinci Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenen törene karıldıktan sonra TBMM'ye dönerek kutlamaları kabul etti. Kutlamaya siyasiler ve bürokratların yanı sıra yargı, ordu ve üniversitelerden üst düzey isimler katıldı.
Devletin zirvesini bir araya getiren kabule, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve komutanlar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, grup başkanvekilleri, milletvekilleri ve bürokratlar katıldı.

Tören salonuna ilk önce Danıştay Başkanı Çörtoğlu geldi. Yargıtay Başkanı Arslan, yerini aldıktan sonra Çörtoğlu ile sohbet etti.

Gül, devlet bakanları Ali Babacan ve Nimet Çubukçu ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tören salonuna birlikte geldi ve yüksek yargı organlarının başkanlarıyla tokalaştıktan sonra yerlerini aldı.Orgeneral Büyükanıt da yüksek yargı organlarının başkanları ile tokalaştıktan sonra yerine geçti.

Başbakan Erdoğan da protokoldekilerle tokalaştıktan sonra Büyükanıt'ın yanına giderek, bir süre sohbet etti. Konuşma sırasında Orgeneral Büyükanıt'ın eliyle ağzını kapattığı gözlendi. Daha sonra Abdullah Gül de bu sohbete katıldı.Baykal da protokoldekilerle selamlaştıktan sonra Erdoğan, Büyükanıt ve Gül'ün yanına giderek tokalaştı ve sohbete katıldı. Sohbete bir süre Şener de dahil oldu.Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu, Erdoğan, Büyükanıt ve Gül'ün 3'lü fotoğrafını çekmek isteyen foto muhabirlerinin ricası üzerine kenara çekildi.

NE KONUŞTULAR?
Kabulden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, baş başa sohbet etti. Yaklaşık 10 dakika süren sohbete daha sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katıldı. Sohbet samimi havada geçerken, AKP’li milletvekilleri bu görüntü için “İşte Türkiye’nin geleceğinin fotoğrafı, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı bir arada” yorumu yaptı.
Üçlünün ne konuştuğu milletvekilleri arasında merak konusu oldu.
ERDOĞAN BAYKAL’A “MESAFELİ”YDİ
Tören salonuna daha sonra gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sohbet eden Başbakan Erdoğan, Orgeneral Büyükanıt ve Dışişleri Bakanı Gül’ün yanına giderek tokalaştı. CHP lideri, Başbakan’la kısa süreli konuştu. Büyükanıt ve Gül ile "samimi" şekilde sohbet eden Erdoğan’ın, Baykal’a “mesafeli” yaklaşımı gözlerden kaçmadı.
ÇUBUKÇU’NUN BEYAZ ŞIKLIĞI
Adı cumhurbaşkanı adayları arasında geçen Devlet Bakan Nimet Çubukçu’nun beyaz döpiyesi, davetliler arasında “Kadın cumhurbaşkanı şıklığı” şeklinde yorumlandı.
ADAYLARIN SOHBETİ
Törene katılanların birinci gündem maddesi, cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu. Davetliler, salona sırayla giren bakanlar için “hangisi yeni cumhurbaşkanı?” tahminleri yaptı. Adı cumhurbaşkanı adayları arasında geçen Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu uzun süre sohbet etti.

Kutlama programı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de, Arınç'ın başkanlık edeceği TBMM Genel Kurulu'nun özel gündemli toplantısına katılacak.

Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'nde, öğretmen ve öğrenci kabullerinin ardından Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Ankara Valisi Kemal Önal veberaberindeki öğretmen ve öğrenci heyetini kabul edecek.

TBMM Başkanı Arınç, akşam da TBMM'de resepsiyon verecek. Resepsiyona, Başbakan Erdoğan da katılacak.ANKA