DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhurbaşkanı seçimi için Meclis Genel Kurul toplantısına katılıp katılmayacaklarına Genel İdare Kurulu’nun (GİK) karar vereceğini söyledi.

Ankara Ticaret Odası’nın, Türkiye’nin en büyük bayrak direğine Türk Bayrağı asma törenine DYP lideri Ağar ve cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan AKP Milletvekili Ersönmez Yarbay katıldı.
Ağar, törende gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı seçimi konusunda Genel Kurul’a girip girmeyecekleri yönündeki bir soruya Ağar, “Henüz bir açıklama yapılmadı adaylık konusunda. Bütün bunları görelim, partimizin Genel İdare Kurulu yetkili karar organıdır. Toplantı yapar, açıklamalardan sonra kararımızı kamuoyuna paylaşırız. Gelişmeleri bekliyoruz, bir iki gün daha beklemenin zararı yok. Şu kadarını söyleyeyim, biz hukuk ve demokrasiden yana olan tavrımızı açıkça ortaya koyduk. Muhalefet partilerinin görevi de iktidara kayıtsız şartsı destek vermek anlamında değildir” yanıtını verdi.
BİRLEŞME TOPLANTILARININ SESSİZ YÜRÜTÜLMESİ GEREKİR
Mehmet Ağar, DYP-Anavatan Partisi birleşmesi ile ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:
“Bunun ilk noktası son noktası olmaz. Bir noktaya gelirsizin orada biter. Ne kadar çok sessiz sakin bir ortamda yürütürseniz o kadar sonuç alma şansı olan bir iştir. Onun için müsade edin, yeri geldiğinde gerekli açıklamaları yaparım. Birlikte de yapılır, zamansız bir şey söylemek süreci zedeleyebilir. Onun için sükunet, dikkat ve itina içinde meseleyi götürmek doğru bir iştir.”

(ANKA)