CHP lideri Baykal, Meclis'teki özel oturumda konuştu. Sert açıklamalarıyla Meclis'te soğuk rüzgarlar estiren Baykal, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili hükümeti hedef aldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, meclis'in özel oturumunda konuşuyor. Baykal'ın açıklamaları özetle şöyle:
"23 Nisan 1920 önemli bir başlangıçtır. Bu geçen sürede bu başlangıçın ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Dini siyasete açmaya çalışan olabilir. Ancak dini siyaseti uzak tutulmayan hiç bir ülke demokratik kalamaz. Siyasetin refansı inanç ve din olursa oluk oluk kardeş kanı akar ve sonucu reokratik devlet rejimi olur.

23 Nisan 1920'de bir milli devlet kuruluşunun temeli atılmıştır. Türk milleti kendi bağımsız devletini o gün kurmuştur.

Kendimizi etnik devlet anlayışına kaptırmamalıyız. Devletin imkanları kendi cemaatlerine aktarılırsa, kadrolaşma yolunda harcanırsa bu milli devlet anlayışını böler. Demokrasi 5 yılda bir sandığa gidilerek sonra da seçilen kişinin kendi anlayışına göre davranacağı bir sistem değildir.

Cumhuriyet sadece bir yöntem değildir. Kendi kabinesinin bir bakanı hakkında 4 defa af çıkarılıyorsa Meclis'te bunun adı demokrasi değildir.

Son zamanda medyaya yönelik bir baskı ve yıldırma yoluyla çalışma yapılıyor. Dün öğreniyoruz ki bir gazetenin manşeti hangi başlıkla çıkacağı hangi yazarların olacağına başbakanın basın danışmanı karar verebiliyor.

Sayın Sezer'i gösterdiği hassasiyetler nedeniyle saygıyla anıyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin adaylık sürecine son iki gün kala ortada her hangi bir aday yoktur. Toplum tam bir karanlık içine bırakılmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile mutfağı haline dönüştürülmüştür. Bu bir seçim değil tebliğattır. Cumhurbaşkanlığı makamının önemi ve onuru kayboluyor. Türkiye Cumhuriyeti'ni hiç bir ırkçı projenin etkilemesine izin vermeyeceğiz. Bizim milliyetçiliğimiz teröre boyun eğecek bir milliyetçilik derğildir."