Meclis Genel Kurulu'nda konuşan DYP lideri Ağar, cumhurbaşkanı adayı ve seçim tarihi ile ilgili belirsizliği eleştirdi. Ağar, meclisin cumhurbaşkanını medyadan öğreneceğini savundu:

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Meclis Genel Kurulu'nda yapılan 23 Nisan Özel Oturumu'nda konuştu. Ağar'ın açıklamaları özetle şöyle:

"Meclis karar almada matematik hesaplara mahkum değildir.

Meclis nasılsa sokaklar öyledir. Bugün Meclis tartışmaların odağı haline geliyorsa bu sokaklarda da hissedilecektir.

Hala iyimser bie bakış açısından yanayım. Yeni bir başlangıca bu çatının ihtiyacı var. Meclis'i 5 yıldan önce yenilememe gayreti bu hale getirmiştir. Seçimi cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına taşımak sorunları beraberinde getirmiştir.

Meclis ülkemizde cereyan eden meseleler hakkında bilgi sahibi değildir. Bugün meclis seçimin ne zaman yapılacağını bile bilmemektedir. meclis cumhurbaşkanını medyadan öğrenecektir.

Önümüzdeki Meclis'in temsil oranı bugünkü Meclis'ten çok daha fazla olacaktır. Mevcut seçim kanunu 2008 yılında mutlak değişecektir. Aldatıcı olan istikratın toplumun geniş kesimiyle alakası yok. Bu meclis istişaresi olmayan bir meclistir. Cumhuriyetin organlarının tehlikede olduğunu düşünenler varsa bunu giderecek olan da bu meclistir. belli makamları tartışılmaktan çıkarmak bu meclisin görevidir. Bu meclis cumhurun iradesi olarak ortaya çıkmış bir meclistir.