Kouchner: Gazze'ye yardımları AB denetlesin


Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Birliği'nin Gazze'ye insani yardımların ulaştırılmasında daha büyük bir rol üstlenebileceğini söyledi.
İsrail'in BM büyükelçisi kendi soruşturmalarını yürütecek bir demokrasi olduklarını söyledi


Kouchner, Avrupa'nın İsrail'i Gazze ablukasının işe yaramadığına ve uzun vadede bölge çıkarlarına fayda etmediğine ikna etmek için daha çok çaba harcaması gerektiğini savundu.
Kouchner'in bu sözleri, İsrail'in ABD büyükelçisi Michael Oren'in açıklamasını takip ediyor.
İsrail'in BM'deki büyükelçisi Michael Oren, İsrail'in kendi soruşturmasını kendisi yapabilecek kapasitede bir demokrasi olduğunu söyledi.
Yeni Zelanda'nın eski başbakanı Geoffrey Palmer'in başkanlığında oluşturulacak komisyonda Türk, İsrailli ve Amerikalı yetkililerin de bulunması öngörülüyor.
Gazze'ye yardım malzemesi götüren konvoyun amiral gemisi olan Mavi Marmara'ya İsrail askerleri tarafından düzenlenen baskında dokuz kişi öldürülmüştü.
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu telefonla arayıp komisyon konusunda bilgi vermişti.
Öte yandan, İsrail, Gazze'ye uyguladığı ablukayı delmek amacıyla bölgeye yardım götürürken gözaltına alınan yardım görevlilerinin sınırdışı edilmesi işlemlerine de başladı.
Bu arada gemide çıkan çatışmada neler yaşandığını gösteren yeni fotoğraflar yayınlandı. İHH İnsani yardım Vakfı'nın yayımladığı bu fotoğraflar, gemide etrafı aktivistlerle çevrili, yaralı İsrail askerlerini gösteriyor.
Bu fotoğraflar, şiddet yaşandığını açıkça göstermiyor ancak geminin güvertesinin kan gölüne döndüğü görülüyor.
Abbas Türkiye'de

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ise İsrail'in Gazze'ye yardım gemisine yönelik ve dokuz Türk aktivistin öldüğü operasyonun ardından bölgesel güvenlik zirvesi in Türkiye'de bulunuyor.
Abbas'ın Filistin haklarını açıkça savunması ve İsrail'i güçlü şekilde eleştirmesi ardından, Türkiye'nin Orta Doğu'da oynamak istediği rolü öğrenmek istediği belirtiliyor.


BBC