İranlı Ortadoğu uzmanı Behruz Cavdani, Amerika'nın önümüzdeki yaz veya sonbaharda İran'a saldırabileceğini iddia etti.

Ortadoğu uzmanı Cavdani, bugün Baztab Haber Ajansı'nda yayınlanan araştırma raporunda, Amerika'nın bölgedeki hareketlerine dikkat çekerek, Amerika'nın bu yaz veya sonbaharda İran'a saldırabileceği gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini iddia etti.
Amerikan güçlerinin son durumunun değerlendirildiği raporda, savaş uçaklarına yakıt teminiyle ilgili yapılan anlaşmalara değinilerek, Amerika'nın bölgede büyük bir askeri harekata hazırlanmaya çalıştığı savunuldu.
Raporda, bölgede bulunan Eisenhover ve John C. Stennis uçak gemilerine 400 savaş uçağı taşıyabilen Rigan ve Nimitz savaş gemilerinin ilave edildiğine dikkat çekildi.
Nükleer yakıt kullanan gemilerden kalkacak casus uçaklar ve savaş uçaklarının yakıtını temin etmenin zor olduğu iddia edilen raporda, Suudi Arabistan'ın Şubat 2007 tarihinden itibaren uçak benzinin üretimini şiddetle artırdığı belirtildi.
Amerikalılar tarafından yönetilen ARAMCO petrol şirketinin Şubat ayından bu yana bir veya bir milyon 200 bin ton uçak benzini depoladığını iddia eden Cavdani, aynı firmanın geçen yılki uçak benzini rezervinin sadece 200 bin ton olduğunu bildirdi.
Riyad zirve toplantısı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Kahire'de Arap dörtlü komite üyeleriyle bir araya geldiği hatırlatılan raporda, bu görüşmede İran'a olası saldırı ve böyle bir saldırıda Lübnan, Filistin ve Irak'ta oluşabilecek tepkilerin görüşüldüğü öne sürüldü.
Raporda, Amerika'nın Afganistan'da İran yapımı silahların bulunduğuna ilişkin iddialar ortaya atması, kamuoyunu böyle bir saldırı için hazırlanmak amacıyla Amerika'nın İran'a karşı başlattığı yeni psikolojik saldırı dalgası olarak nitelendirdi.


İHA