Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren Hristiyan Demokrat Ruprecht Polenz, Türkiye'nin AB'ye neden üye olması gerektiğini "Her iki tarafın da yararına: Türkiye Avrupa Birliği'nin bir parçası" adlı kitabında anlattı.

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkıyor. Ancak parti içinde Türkiye'nin üyeliğine destek veren sesler de yükseliyor. Partinin önde gelen isimlerinden Federal Alman Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine destek veren politikacıların başında geliyor. Polenz, "Her iki tarafın da yararına: Türkiye Avrupa Birliği'nin bir parçasıdır" adını taşıyan kitabında, Türkiye'nin üyeliğine neden karşı çıkılmaması gerektiğini anlatıyor.

Mayıs ayının sonunda Körber Vakfı tarafından yayımlanan kitabın tanıtımı Berlin'de yapıldı. Toplantıya, Hür Demokrat Partili (FDP) eski Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher de katıldı.

"TÜRKİYE AB'NİN PARÇASI"

Türkiye Avrupa Birliği'nin bir parçası olabilir mi? Almanya'da tartışmalara yol açan bu soruyu, Hristiyan Demokrat politikacı Ruprecht Polenz "evet" şeklinde yanıtlıyor. Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Polenz, kitabının tanıtım toplantısında Türkiye ile müzakerelerin tam üyelik hedefi ile yürütüldüğünü vurguladı. Ahde vefa ilkesine sadık kalınması gerektiğine işaret eden Polenz, "müzakare süreci devam ederken tek taraflı olarak, örneğin belirlenen hedeften vazgeçerek, 'artık sizinle başka bir şey üzerine konuşacağız' diyemeyiz" dedi.

GENSHER: TÜRKİYE İLERLEME KAYDETTİ

Polenz ile aynı görüşleri paylaşan Hür Demokrat Partili eski Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher de, Türkiye ile müzakerelerin hedefinin tam üyelik olduğunu söyledi. Genscher, ancak bunun için Türkiye'nin gereken kriterleri yerine getirmesi ve Avrupa Birliği'nin yeni üyeleri kabul edebilecek durumda olması gerektiğini kaydetti.

Polenz ile kitabı hakkında sohbet eden Genscher, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin 1960'lara dayanan geçmişini hatırlattı. Genscher o dönemde Türkiye'ye yaklaşımın daha olumlu olduğunu belirtiyor. "Geçmişte bu büyük ülkenin, Türkiye'nin bizim bir parçamız olduğu düşünülüyordu. Elbette o yıllarda Türkiye'nin gereken şartları sağlamadığı biliniyordu" diyen Genscher, 1960'lardaki Türkiye ile 2000'li yıllardaki Türkiye karşılaştırıldığında şu sözlere kimsenin karşı çıkamayacağını belirtti: "Türkiye'nin kaydettiği ilerleme sayesinde artık ülkenin yeni bir imajı var. Bugünkü Türkiye, geçmişe kıyasla daha kabul edilebilir bir durumda."

KÜLTÜREL VE DİNİ FARKLILIKLAR

Hristiyan Demokrat politikacı Polenz, kitabında, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkılmasının nedenleri arasında kültürel ve dinî farklılıkların gösterildiğini belirtiyor. Polenz, bunun temelinde Osmanlılar döneminde Avrupa'da Yaygın olan "Türk korkusuyla" beslenen önyargıların olduğunu söyledi: "Tarihte yaşanan Türk korkusunun yanı sıra 11 Eylül'den bu yana islam, Almanya'da da farklı bir şekilde algılanıyor. Yaklaşık 15 yıldan beri bu mesele ile yoğun bir şekilde uğraşıyorum ve islam'ın tek bir yorumu olmadığını açıklamaya çalışıyorum. Bu bağlamda ortaya atılan islam ile demokrasinin bağdaşmayacağı da asılsız bir iddia."

"DEVLET-SİVİL İLİŞKİSİ KAYGI VERİCİ"

Ruprecht Polenz, Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin kaygıların yersiz olduğunu ifade etti. Ancak, Polenz Türkiye'de devlet ve sivil toplum arasındaki ilişkiyi kaygıyla izlediğini dile getirdi. Devletin sivil toplumdan daha üstün bir konuma sahip olduğunu kaydeden Polenz, ordunun rolünün, ceza kanunun buna göre şekillendiğine işaret etti. Bu konuda yapılması gereken çok şeyin bulunduğuna inandığını söyleyen Polenz, Türkiye'de devlet-din ilişkisine de değindi ve dinsel özgürlükler konusundaki eksikliklere dikkat çekti.

Polenz, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini sadece kağıt üzerinde değil, gerçek anlamda hayata geçirdiği zaman Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilebileceğini vurguladı.

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI

Türkiye'yi yakından takip eden Polenz, Türkiye'nin "komşularla sıfır sorun" şeklinde özetlenebilecek dış politikasını takdir ettiğini belirtti. Avrupa Birliği'nin komşu ülkelerde istikrara önem verdiğini belirten Polenz, bu istikrarın demokrasiye, hukuk devleti ilkelerine ve serbest piyasa ekonomisinin kurallarına uyulması ile sağlanabileceğini söyledi. Karadeniz, Kafkasya ve Ortadoğu'da bu istikrarın sağlanması ve sürdürülebilmesi için Türkiye'nin desteğinin önemli olduğunu söyleyen Polenz, "ama nereye ait olduğunu bilmeyen bir Türkiye" ile bu desteğin alınamayacağına ifade etti. Polenz, bu nedenle de, Türkiye'nin Avrupa Birliği perspektifini kaybetmemesi gerektiğine işaret etti.

iran konusunda Türkiye'yi eleştiren Polenz, Ankara'nın da Avrupa ile aynı kaygıları taşımasını beklediğini kaydetti. Polenz, israil ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin aşılmasının ise Almanya'nın da yararına olacağını söyledi.

© Deutsche Welle Türkçe
Jülide Danışman / Berlin
Editör: Ahmet Günaltay