Bayraklarda Haç İşaretinin Sonu Geldi AİHM'deki 37 hukuk porofesörü, 19 Avrupa ülkesinin bayrağındaki haç işaretinin ayrımcılığı işaret ettiği kararına vardı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki 37 hukuk porofesörü, 19 Avrupa ülkesinin bayrağındaki haç işaretinin dini sembol olduğu ve ayrımcılığı işaret ettiği kararına vardı. Karar, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya gibi bir çok avrupa ülkesinin bayraklarındaki haç işaretinin kaldırılmasını gündeme getirdi. İtalyan asıllı bir annenin kızının sınıf lokalinde üzerinde haç bulunan bir bayrağa karşı çıkarak 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurması sonucu mahkeme, ülke bayraklarında haç işaretinin dini sembol ve ayrımcılığın simgesi olduğuna karar verdi. Kopenhag Üniversitesinden Hukuk Profesörü Ole Waver, Danimarka bayrağı Daneborg başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi bayrağının değiştirilme tehlikesi içinde olduğunu belirterek „bu karardan sonra üzerinde haç işareti bulunan tüm ülkelerin bayrakları aleyhine dava açılabilir. Biz de yakında Danimarka hakkında Avrupa İnsan Hakları Mehkemesinde dava açıldığını görebiliriz. Bu durumda bayrağımızın şeklini değiştirmekten başka çaremiz kalmaz“ dedi. Mahkeme kararının duyulması üzerine B.T gazetesi şimdiden, okurları arasında yeni Danimarka bayrağının nasıl olacağı konusunda resim yarışması düzenledi.

KARAR NORVEÇ’İ DE HAREKETE GEÇİRDİ

Avrupa İnrsan Hakları Mahkemesinin kararı Norveç’i de harekete geçirdi. Ülkede yeni Norveç bayrağının nasıl olması gerektiği tartışılmaya başlandı. Norveçli din adamları, bayraktaki dini sembol Haç işaretinin çıkarılmasına itiraz etmeyeceklerini duyurdular. Ülkede yaşayan Müslümanlar ise, bayraklardaki Haç işaretini sorun olarak görmediklerini açıkladılar.

Ünsal TURAN/ KOPENHAG, (DHA)