Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, orduya, sokaklarda bira satılması veya dükkânlardaki içki satışının “yasal” saatler dışında yapılmasını engelleme talimatı verdi


Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, sigara ve alkol tüketiminin azaltılması için önlemler alınacağını söyledi.

Chavez, televizyonda yaptığı konuşmada, Venezuelalılar’ın alkollü içecekleri fazla tüketmesini durdurmak istediğini belirterek, ordu birliklerine sokaklarda bira satılması veya dükkânlardaki içki satışının “yasal” saatlar dışında yapılmasını engelleme talimatı verdiğini kaydetti.

Hükümet olarak alkol ve sigara vergilerinin artırılması üzerinde çalıştıklarını anlatan Chavez, şöyle konuştu: “Ordu birlikleri; çevrede, mahalle aralarında bira satışı yapan bir araç varsa, derhal yakalamalı. Sadece içki satışı yapan araçlar değil, içki satan dükkânlar var. Belirli saatlerde değil, ne zaman istersen gidip içki alabiliyorsun. Ne bu? Burası genelev veya başka bir yer mi? Venezuela genelev değildir.”

‘Ahlakçı olmak istemiyorum ama...’
Ülkeyi sosyalizme doğru götürdüğünü belirten Chavez, geçiş döneminin, Venezuelalılar’ın moral değerlerini olumlu yönde değiştirmesi gerektiğini söyledi. Uzun süredir sokaklarda sarhoş insanları görmekten endişe duyduğunu anlatan Hugo Chavez, alkollü içeceklerin yasal olmayan satışları nedeniyle dolaylı olarak sorumlu gördüğü ülkenin en tanınmış gıda ve bira üretim şirketi Empresas Polar’ı uyardı. Daha önce bazı bölümleri kamulaştırılan Polar’ın bira üreten bölümünün kamulaştırılabileceği ve peşinden de kapatılabileceği uyarısını dile getiren Hugo Chavez, şunları kaydetti: “İçki içme konusunda fazla ahlakçı olmak istemiyorum. Ancak her şeyin bir sınırı vardır ve onlar bu sınırı kaybetmiş durumda.”


kaynak: Haber7