Vali, fuhuştan 4 ünlü oteli kapattı, hâkim açtı!
23 Nisan 2007 PazartesiDiyarbakır’da, Emniyet Müdürlüğü Ahlak şubesi ekiplerinin yaptığı teknik takip sonucu fuhuş yapıldığı iddia edilen 3’ü 5 yıldızlı, 1’i 4 yıldızlı 4 Otel için Valilik 3 gün kapatma kararı verdi. Otellerin idare mahkemesine başvurması ile yürütmeyi durdurma kararı alınırken, kapatma kararı verilen otellerin yöneticileri, kararının art niyetli olduğu ve turizm sezonunun başladığı bugünlerde yapılmasının düşündürücü olduğunu söyledi.
Diyarbakır’a gelen yerli ve yabancı turistlerin konakladığı 5 yıldızlı Dedeman, Turistik, Prestij Otelleri ile 4 yıldızlı Malabadi Oteli'ne, Valilik kararı ile 3 gün kapatma cezası verildiği ortaya çıktı. Emniyet Müdürlüğü Ahlâk Şubesi ekiplerinin 3 hafta önce fuhuş yapan bazı kadınların teknik takip ile telefonlarını dinledikleri ve bu kadınların söz konusu otellerde fuhuş yaptıkları iddiası üzerine bu otellere polis baskını yapıldığı bu nedenle kapatılmalarının istendiği belirtildi. Diyarbakır Valiliği'nin de bu oteller için 3 gün kapatma kararı verdiği kaydedildi.

Diyarbakır’a gelen yerli ve yabancı turistlerin büyük bölümünü ağırlayan söz konusu oteller Valiliğin kararı üzerine idare mahkemesine başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldı. Fuhuş yapıldığı iddiasıyla Valiliğin 3 gün kapatmak istediği otellerin yöneticileri kararı art niyetli olarak gördüklerini açıkladı. Otel yetkilileri, 3 gün kapatma kararı verilen otellerin hepsinin turistik işletme belgesine sahip olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Polis, fuhuş yaptığını söylediği bazı kadınları takibe almış ve bu kadınların zaman zaman söz konusu otellerde konakladığını saptayarak gelip otellerde arama yapmış. Turizm sezonunun başladığı bugünlerde bu kararı art niyetli ve çifte standart olarak görüyoruz. Otellerimizde fuhuş yapıldığı doğru değildir. Kararda açıkça, otele gelen bir kadın ve erkeğin evlilik cüzdanları yoksa konaklayamayacakları belirtiyor. Turistik belgeli otellerde gelen müşterilerden İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda kimlik bilgileri ve özel durumları ile ilgili sorgulama yapmamız mümkün değildir. Alınan ve art niyetli olduğunu düşündüğümüz bu karara bazı otellerin dahil edilmesi düşündürücüdür.”