Erdoğan'dan Baykal'a çağrı: Aday olacaksan ol
23 Nisan 2007 PazartesiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı adayını kendisinin belirlemeye gayret ettiğini ileri sürerek, ''Kendin aday olacaksan kendin aday ol. Yani burada biz, Sayın Baykal'ın verdiği zamana, tarihe, adrese göre mi açıklama yapacağız veya söyleyeceğiz veyahut da aday arkadaşlarımızı açıklayacağız?'' dedi.
Erdoğan, TBMM kulisinde gazetecilerin sorusu üzerine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Genel Kurul'daki sözlerini değerlendirdi.
Baykal'ın bütün ifadelerini, ''milletin takdirine'' bıraktığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:
''Milletim o tür ifadeleri nereye koyacağını çok iyi bilir. Bugün bir bayram günüydü ve ben bir bayram gününe yakışır bir konuşma yaptım. Ama Sayın Baykal'ın bir bayram konuşması mı yoksa bu ülkede çatışma-gerilim konuşması mı yaptığını milletim gayet güzel takdir edecektir. Çünkü Sayın Baykal'ın yapısında hiç bir zaman uzlaşma yoktur.
Onun için de uzlaşma kültürünü ifade etmesi zaten milletimizin kabul etmeyeceği yaklaşım tarzıdır ve bütün ifadelerini görüyorsunuz. Bu parlamentonun çatısı altında olanlara saygısızlık yapacak kadar ileri taşıyan, onları ciddi bulmayan ve onlara hakaret eden, bu hakaretin ötesinde bakıyorsunuz ki yine kullandığı bir çok şeylerde seçilecek cumhurbaşkanını kalkıp da kendisi belirlemeye gayret ediyor.
Yani bu parlamento içinde iktidar partisinin adayı ne kadar önemli ise muhalefet partisi olarak sizin adayınız da önemlidir. Sen bizden niye bekliyorsun? Açıkla adayını... Kendin aday olacaksan kendin aday ol. Yani burada biz, Sayın Baykal'ın verdiği zamana, tarihe, adrese göre mi açıklama yapacağız veya söyleyeceğiz veyahut da aday arkadaşlarımızı açıklayacağız?
Bir arkadaşımız çıktı adaylığını açıkladı. Buyursun, kendisi de aday olsun veya başka adayları varsa çıkarsınlar onları aday belirlesinler.'' Kendilerine göre bir strateji ve taktiklerinin bulunduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Bu taktiklerimizi, stratejilerimizi uyguluyoruz, uygulayacağız, olay budur'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin açılışının 87. yıldönümü dolayısıyla özel gündemle toplanan Genel Kuruldan TBMM'deki makamına geçerken, Siirt'ten gelen ve 2004'te kendisinin açtığı Celal Değer İlköğretim Okulu öğrencileri ile sohbet etti ve hâtırâ fotoğrafı çektirdi.
Başbakan Erdoğan, daha sonra öğrencilerle birlikte makamına geçti.