Meclis'in eski başkanlarından Çankaya bildirisi
23 Nisan 2007 PazartesiEski TBMM başkanları Sabit Osman Avcı, Necmettin Karaduman, Kaya Erdem, Hüsamettin Cindoruk ve İsmet Sezgin'in de aralarında bulunduğu bazı eski siyasetçiler, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ortak basın bildirisi yayınladı.
Yaklaşık 90 eski bakan ve milletvekilinin imzasını taşıyan bildiride, demokrasi kültüründe, Anayasa'daki şekli şartlar ile birlikte Anayasa sağduyusunun büyük önem taşıdığı kaydedildi. Bildiride, özetle şu görüşlere yer verildi:
"Bin yıllık devlet geleneği olan bir toplumun devlet başkanının seçim sürecini ve niteliklerini sadece Anayasa'daki şeklî şartlar belirleyemez. Türkiye gibi jeopolitik ve jeostratejik açıdan önemli ve hassas bir coğrafyada bulunan ve bu sebeple de daima kuvvetli olması gereken bir ülkenin, dünyanın ve bölgenin içinde bulunduğu durum da göz önüne alındığında Cumhurbaşkanlığı makamına seçilecek kişinin nitelikleri belki de her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, içinde bulunulan koşullara ve bu temeller üzerinde gelişen politik hesaplarla yapılmak yerine Türkiye genelinde, kamuoyunda ve parlamentoda uzlaşma sağlanarak yapılmalıdır."
Herkesin bulunduğu yerin ve yüklendiği görevin sorumluluğunu bilmesi gerektiği vurgulanan bildiride, bu sorumluluklar içinde herkesin herkesi uyarmaya hakkı bulunduğu kaydedildi. Bildiride, "Laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne, Cumhuriyetimizin temel değerlerine, vatan-millet bölünmezliğine sahip çıkmak herkesin, her kurumun asli görevidir. İnanıyoruz ki, gelecekte tartışmalara konu olmayacak bir Cumhurbaşkanı karakterini bu millet, bin yıllık devlet geleneğinden çıkartacaktır" görüşüne yer verildi.