VAN’nın Özalp İlçesi’nin Türkiye- İran sınırında 18 yaşında bir akaryakıt kaçakçısı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin açtığı ateş sonucu öldü.

Olay, dün saat 02.00 sıralarında Türkiye- İran 249 ve 250 sınır taşları arasında meydana geldi. Akaryakıt getirmek amacıyla Van’ın Özalp İlçesi’ne bağlı Aşağı Tulgalı Köyü’nden yola çıkarak sınırı yasadışı yollarla geçen 18 yaşındaki Sinan Gülmüş’e İran sınırında kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce ateş açıldı. Göğsünden yaralanan Gülmüş, yaralı olarak kendisini Türkiye topraklarına atarak, cep telefonu ile aile fertlerine haber verdi. Bunun üzerine sınıra giden köylüler, ağır yaralı olarak yerde yatan Sinan Gülmüş’ü alarak Özalp Devlet Hastanesi’ne getirmek istedi. Ancak Gülmüş, hastaneye yetiştirilmeden yolda öldü.

Gülmüş’ün cenazesi yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edilirken, Özalp Kaymakamlığı’na vekaleten bakan Saray Kaymakamı Meral Demirbaş, sınıra giderek incelemelerde bulundu. Dün ise Saray İlçesi’ne bağlı Bakışık Köyü’nden İran’a geçen 3 kişi açılan ateş sonucu yaralanmıştı. Yaralı 3 kişinin Van’daki tedavileri sürüyor.


hürriyet