Turist olarak geldi 4 hayat verip gittiAlman 'Bild am Sonntag' gazetesi, Antalya'da yaptığı tatil sırasında beyin kanamasından hayatını kaybeden 42 yaşındaki Alman Uwe-Dieter H'nın organlarıyla hayat verdiği 4 Türk ile yapılan röportajlarıa yayımladı.
Uwe-Dieter H'nın kalbinin takıldığı Ispartalı kantin işletmecisi Hasan Atabay (48), sigara içmemesine rağmen 9 ay önce kalp krizi geçirdiğini belirterek, 'Acilen ameliyata alınmak zorunda kaldım. Burada kalbimin çok zayıf olduğu ve yeni bir kalbe ihtiyacım olduğu ortaya çıktı' dedi.
Hastaneye 3 ay önce yeniden gitmek zorunda kaldığını ve o günden bu yana tedavi gördüğünü ifade eden Atabay,
26 Mayıs'ta kendisine bir kalp bulunduğunun söylendiğinde inanamadığını anlattı. Atabay, sağlık durumunun şimdi çok iyi olduğunu, eşi ve çocuklarının da durumuna sevindiğini kaydederek, 'Bana kalbini hediye eden Uwe'ye her gün dua ediyorum' diye konuştu.
İMAM YAŞAMA DÖNDÜ
Hayatını kaybeden Alman'ın sol böbreğini alan Eskişehirli imam Süleyman Tatlısu (35), yaklaşık 10 yıl önce ağrılarının başladığını ve sol böbreğinin işlevini yerine getiremeyecek derecede iltihaplandığının tespit edildiğini belirterek, iki yıllık ilaç tedavisinden sonra haftada üç kez diyaliz makinesine bağlanmak zorunda kaldığını anlattı.
Uwe-Dieter H'nın karaciğerinin nakledildiği Ayhan Ay (42) adlı Malatyalı işsiz vatandaş da yeni karaciğeri sayesinde artık normal bir yaşam sürdürebildiğini, karaciğerin bağışlanmış olmasının insaniyet adına büyük bir jest olduğunu kaydetti.
Uwe-Dieter H'nın sağ böbreğini alan ve Burdur'da satıcılık yapan Ünal Türen'e (48) daha önce böbrek nakliyatı yapıldığı, ancak bu böbreğin işlevini yerine getirmemesi üzerine Türen'in yedi buçuk yıl önce yeniden diyaliz makinesine bağlandığı belirtildi.
Gazeteye açıklama yapan Alman Organ Nakliyatı Vakfı yöneticilerinden Prof. Günter Kirste ise Almanya'da geçen yıl 4 bin organ bağışı yapılırken, bu sayının Türkiye'de çok daha düşük olduğunu belirterek, 'Almanya'da 1217 kişi organ bağışında bulunmuştu. Bu sayı 2008 yılında Türkiye'de sadece 262'ydi' diye konuştu.
AKŞAM