İsrail, kendi yürüttüğü iç soruşturma bitene kadar Gazze'ye yardım götüren 6 gemiyi teslim etmeyeceğini açıkladı.


The Associated Press ajansının haberine göre, İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shlomo Dror, İsrail'in filo baskınıyla ilgili yürüttüğü iç soruşturma sonuçlanana kadar el koyduğu 3'ü Türk 6 yardım gemisini bırakmayacağını belirtti.

Dror, komisyon üyelerinin gemileri teftiş etmek isteyebileceğini, bu yüzden
soruşturma
bitene kadar "gemilerle ilgili hiçbir şey yapılmayacağını" söyledi.

31 Mayıs'ta 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan gemi baskınının soruşturulması için uluslararası bir komisyonun kurulmasına karşı çıkan İsrail, olayı soruşturmak için 5 kişilik bir komisyon kurmuştu. Baskına ilişkin ilk oturumunu 28 Haziran'da gerçekleştiren İsrail komisyonunun çalışmalarının aylarca sürmesi bekleniyor.

Üyeleri İsrail Başbakanı Benjamin Netahyahu tarafından atanan komisyona emekli yüksek mahkeme yargıcı Jaakov Tirkel başkanlık ediyor. Komisyonda Tirkel dışında, İsrailli uluslararası hukuk profesörü Şabtai Rosen, İsrail Teknoloji Enstitüsü eski başkanı Amos Horev, Nobel Barış ödüllü Kuzey İrlanda eski Başbakanı Lord David Trimble ve Kanada'nın eski askeri hakimlerinden Ken Watkin bulunuyor.

BM Komisyonu da çalışmalara başlıyor
Öte yandan İsrail'in Haaretz gazetesi, merkezi Cenevre'de olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nce "Gazze filosu" baskınını soruşturmak üzere oluşturulan
soruşturma
komisyonunun bugün çalışmalarına başlayacağını bildirdi.

Konsey, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin eski başkanlarından Kanadalı Phillipe Kirsch'in başkanlık ettiği komisyonun kurulması kararını, filo operasyonundan 48 saat sonra vermişti.

Tehdidi ciddi bulmadılar
Bu arada İsrail, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "İsrail özür dilemezse ilişkileri keseriz" tehdidini ciddi bulmadı. Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Dışişleri,
Ankara
'nın böyle bir adım atabileceğine inanmadıklarını bildirdi.

Jerusalem Post'un
ünlü yazarı Herb Keinon tarafından kaleme alınan habere göre, İsrail Dışişleri yetkilileri, Davutoğlu'nun kendilerine diplomatik kanallardan bu yönde resmi bir bildirimde bulunmayıp sadece bir gazeteye verdiği röportajda "ilişkileri kesme" tehdidinden söz ettiğine dikkat çekerek, bu yüzden tehdidin üzerinde durmadıklarını bildirdi. İsrailli yetkililer ayrıca, Avrupa Birliği'ne üye olmaya çalışan Ankara
'nın böyle bir adım atabileceğine inanmadıklarını söylediler.

Jerulasem Post'un iddiasına göre, Bakan Davutoğlu'nun bu açıklamasından hemen sonra Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bazı yetkililer devreye girerek bu açıklamayı yumuşattı. Buna göre bakanın aslında "özür dilenmemesi veya uluslar arası incelemeye yeşil ışık yakılmaması halinde İsrail'le ilişkilerin düzelmeyeceğini söylediği" iddia edildi.

Gizli görüşmeyi sızdırmadı
Bu arada, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile İsrail Ticaret ve Sanayi Bakanı Binyamin Ben-Eliezer arasındaki gizli görüşmeyi kimin sızdırdığı İsrail'de tartışma konusu oldu.

Ben-Eliezer, görüşmeyi Savunma Bakanı Ehud Barak'ın sızdırdığını öne sürmüştü. Gizli görüşmeyi kamuoyuna ilk duyuran Kanal 2 muhabiri Ammon Abramoviç ise dün bir açıklama yaparak, kendisine bilgiyi Barak'ın sızdırmadığını öne sürdü.

Abramoviç, bu açıklamayı, Savunma Bakanlığı'ndan gelen "doğru kaynağı açıkla" şeklindeki ısrarlar üzerine yaptığını duyurdu.


kaynak: ekolay.net