Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda kanlı baskın düzenleyen İsrail, bu kez temkinli. Gazze'ye yardım götürmeyi amaçlayan Libya yardım kuruluşu destekli "Amalthea" adlı gemi, Akdeniz'de ilerlemeye devam ederken İsrail Dışişleri, savunmayla ilgili birimlerine, gemiye Gazze karasularına yaklaşmadan müdahale etmemesini tavsiye etti.
İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi dünkü haberinde, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, savunmayla ilgili birimlere, uluslararası hukuku çiğnememek için herhangi bir müdahalede bulunulmadan önce geminin Gazze karasularına yaklaşmasının ya da girmesinin beklenmesi tavsiyesinde bulunduğunu yazdı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Mavi Marmara gemisi öncülüğündeki yardım filosu Gazze'ye doğru seyir halindeyken de benzer bir tavsiyede bulunmuş ancak ordu gemiye uluslararası karasularda baskın düzenlemişti. Bakanlık hukuk müşavirliğinin, savunma birimleriyle başbakanlığa da gönderdiği tavsiyede, gemiye ait belgelerde yolculuğun son limanının Gazze değil, El Ariş'i gösterdiği, Gazze deniz ablukasını kırma niyetinin bulunup bulunmadığının ise belirgin olmadığı ifade edildi. Dışişleri'nin tavsiyesine rağmen İsrail ordusu müdahale hazırlıklarına başladı. Gemi ile de temasa geçti. Gemi kaptanı ile sağlanan iletişimde İsrail, gemiden Gazze yerine Mısır'ın El Ariş Limanı'na gitmesini istedi. Organizatörler ise hedeflerinin Gazze olduğunu belirterek, bu amaçlarından şaşmayacaklarını ilan etti. Organizatörler, bir İsrail savaş gemisinin de yardım gemisini takip ettiğini bildirdi. İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev de dün yaptığı açıklamada, geminin Aşdod Limanı'na gelerek yardımını bu limana boşaltması teklifinde bulundu. Regev, "Yardımların ulaşacağını garanti ediyoruz." diye konuştu. Ancak Tel Aviv yönetimi, 4 yıldır abluka altındaki Gazze'ye sadece bazı malların ulaşmasına izin veriyor. Gemide 2 bin ton insani yardım malzemesiyle 12 mürettebat ve 6'sı Libya vatandaşı 9 yolcunun bulunduğu belirtiliyor.
'Netanyahu ve Barak, soruşturmanın arkasına saklanıyor' İsrail'in Haaretz gazetesi, Başbakan Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ı Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskına ilişkin ordunun önceki gün yayımladığı raporun arkasına saklanmakla suçladı. Biri Amerikan vatandaşı 9 Türk'ün katledildiği kanlı baskını soruşturan komisyondan Tümgeneral Giora Eiland, önceki gün açıkladığı raporunda, istihbarat eksikliği nedeniyle gemideki direniş potansiyelinin hafife alındığı ve planlamada hatalı davranıldığını belirtirken üst düzey hatalar da yapıldığına dikkat çekmişti. Dün yayınladığı başyazısında raporun önemli; ancak kısıtlı olduğuna dikkat çeken Haaretz, başbakan ve savunma bakanı dahil olmak üzere hiçbir hükümet yetkilisinin soruşturulmadığına dikkat çekti. Kanlı operasyona ilişkin kurulan iki komisyondan birinin orduya, diğerinin de dünyaya baktığını ifade eden gazete, "Başbakan ve bakanları zeki olduklarını sanıp iki soruşturmayı da kendilerine dokunmayacak şeklinde yetkilendirdiler." diye yazdı. İsrail ordusunun raporu dün dünya basınında da tartışıldı. New York Times gazetesi "İsrail ordusu, öldürmeleri haklı buldu" başlıklı haberinde raporun, büyük olasılıkla uluslararası soruşturmayı talep eden Türkiye'yi tatmin etmeyeceğini belirtti. Wall Street Journal da, soruşturmanın, uluslararası toplumca ne ölçüde bağımsız ve inandırıcı olarak algılanacağının, BM soruşturması kararını etkileyeceğini belirtti.

Zaman