İsrail ve İran krizlerindeki tavrı nedeniyle Türkiye'nin eksen kaymasına uğrayarak Batı'dan uzaklaştığı yolundaki iddialara bir cevap da ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener'dan geldi. "ABD bunu böyle görmüyor. Türkiye daima çoklu kimliklere sahip olmuştur. Bu, Türkiye'nin gücüdür; acziyeti değil." diyen Wiener, ABD-Türkiye ilişkilerinin bugün her zamankinden daha önemli hale geldiğini vurguladı.

Görev süresi iki hafta sonra sona erecek olan ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener, Kadın Girişimciler Derneği'ne dün yaptığı veda ziyaretinde Türk-ABD ilişkilerinin durumunu ve Türk dış politikasının Batı'dan uzaklaştığına dair yorumları değerlendirdi.

Son zamanlarda Türk ve uluslararası kamuoyunda yükselen "Türk dış politikası Batı ekseninden kopuyor mu?" tartışmasına değinen Wiener, çok boyutlu Türk dış politikasındaki gelişmelerin eksen kayması olarak görülmediğini ifade etti. Bazı çevrelerde Türkiye'nin Batı'dan uzaklaşmakta olup olmadığının polemiğinin yapıldığını söyleyen ABD İstanbul Başkonsolosu, "ABD bunu böyle görmüyor. Türkiye daima çoklu kimliklere (multiple identities) sahip olmuştur. Bu, Türkiye'nin gücüdür; acziyeti değil." şeklinde konuştu.
Wiener, yaptığı konuşmada, ABD-Türkiye ilişkilerinin her zaman önemli olduğunu fakat bugünkü şartlar göz önüne alındığında bu ilişkinin hiçbir zaman günümüzdeki kadar önemli olmadığını ifade etti. Tecrübeli diplomat, 70'li yıllarda bir üniversite öğrencisiyken Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirterek, "O zaman da ilişkimizin önemli olduğunu biliyordum. Ama hiçbir zaman şimdiki kadar önemli hale gelmedi." diyerek, bunun bir delili olarak iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin artışına dikkat çekti. İstanbul'da 3 yıl görev yapan Wiener, konuşmasında Afganistan, Irak ve terörizmle mücadele konularında Ankara ve Washington arasındaki işbirliğini vurgularken, iki ülke arasında ABD Başkanı Barack Obama tarafından 'model ortaklık' olarak tanımlanan ilişkinin yüzleştiği zorluklara da değindi.

Kıbrıs'taki sorun ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinde ABD'nin aktif olarak diplomatik çabaları desteklediğini vurgulayan Wiener, İran'ın nükleer krizinde Türkiye'nin Amerika'nın endişelerini paylaştığını söyledi. Başkonsolos, "Türkiye nükleer silahlı bir İran'dan ve ardından gelecek bölgesel nükleer silahlanma yarışından en ciddi anlamda etkilenecek ülkeler arasında olur." şeklinde konuştu. Washington yönetiminin nükleer silahların yaygınlaşmasının önüne geçilmesini uzun dönemli dış politika öncelikleri arasında değerlendirdiğini belirten Wiener, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlemesi Anlaşması'nın (NPT) başarıyla uygulanmasının Obama yönetiminin 'nükleer silahsız bir dünya' vizyonunun hayati bir parçası olduğunu dile getirdi.
Ortadoğu sorununa da değinen Wiener, iki devletli çözümden yana olduklarını yinelerken, İsrail yeni yerleşim inşasının meşru olmadığını, ABD'nin bu konudaki duruşunun değişmediğini vurguladı. Kudüs Belediyesi, kurulacak Filistin Devleti'nin başkent olacak olan Doğu Kudüs'te 32 yeni apartman inşa edilmesini onaylamış, ertesi gün Filistinlilerin yaşadığı bir bölgede yıkım çalışmalarına başlamıştı.

Zaman