BURSA (İHA) - Bursa'da, kurdukları 'Eşcinseller Kahvehanesi'nin usulsüz bir şekilde kapatıldığını ileri süren eşcinseller, belediye önünde eylem yaptı. Belediye önünde yerlere masa örtüsü seren eşcinseller, önce piknik tüplerinde çay demledi, ardından okey ve kağıt oynadı.

Geçtiğimiz yıl kurulan Travestileri, Transeksüelleri, Geyleri, Lezbiyenleri Koruma, Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği'nin (Gökkuşağı), Türkiye'de açtığı ilk 'eşcinseller kahvehanesi' açılışından 2 gün sonra yangın tedbirlerindeki yetersizlik gerekçesiyle belediye tarafından kapatılmıştı. Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Evren, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan imzasıyla yangın tertibatının bulunduğunu belirten belge verilmesine ve Kahveciler Odası'ndan izin alınmasına rağmen, Osmangazi Belediyesi'nin kafeteryada akıcı, kokucu, yanıcı ve patlayıcı maddelere karşı gerekli tedbir alınmamasını gerekçe göstererek kahvehaneyi kapattığını öne sürdü.

Yaklaşık 20 travesti, Osmangazi Belediyesi önünde eylem yaptı. Yanlarında piknik tüpleri, okey tahtaları ve oyun kağıtları getiren dernek üyeleri, belediye girişinde yerlere masa örtüsü serip, çaylarını demledi. Birbirlerine çay servisi yapan dernek üyeleri, vatandaşların şaşkın bakışları arasında okey ve kağıt oynadı. Herhangi bir taşkınlığın yaşanmadığı protesto gösterisinde bir açıklama yapan Dernek Başkanı Öykü Evren, "Bize fuhuş yapmayın diyen idareciler, zar zor imkanlarla açtığımız işyerimizi de elimizden alıp, bizi çaresiz bırakıyor. Bize iş vermeyen idareciler, kendi imkanlarımızla kurduğumuz işlerimizi neden elimizden alıyor? Bu kahvehane sayesinde ben Yeşil Kart'ımı bırakıp, BAĞ-KUR'lu oldum. İki arkadaşımı da SSK'lı alarak işe aldım. Bizi sokakta fuhuş yapmak zorunda bırakmasınlar" diye konuştu.
'Travesti kimliğimiz engellenemez', 'Kahvemiz kapatılamaz', 'İş istiyoruz' diye sloganlar atan eşcinseller, dernek avukatlarının da hazır bulunduğu gösterinin ardından olaysız bir şekilde belediye önünden ayrıldı.