En çok nefret edilen 9 havaalanıDünyanın en yoğun uluslararası yolcu trafiğine sahip havaalanlarından bazıları yolculara saç baş yoldurtan karmaşa ve kaos yaşatıyor.


Dünyanın en çok nefret edilen havaalanları listesi şöyle sıralanıyor.

Uluslararası yolculuğun milyonlarca insan için haftalık rutinler haline geldiği küresel dünyada, iyi hizmet veren yeni ve modern havaalanlarına sahip olmak da önem kazanıyor. Dünyanın en yoğun uluslararası yolcu trafiğine sahip havaalanlarından bazıları ise, yolculara saç baş yoldurtan bir karmaşa ve kaos içinde. Seyahat dünyasındaki hizmetlerin en kötülerini yayınlayan The Titanic Awards adlı web sitesindeki bir ankete katılan 2000 bin kadar küresel yolcu, dünyanın en berbat 10 uluslararası havaalanını seçti.

İşte dünyanın en nefret edilen uluslararası havaalanları:

1 - Heathrow, Londra: 19.1%

Dünyada en fazla uluslararası yolcu girişi çıkışı yapılan havaalanı olan Heathrow'da, her yıl dünyanın 170 noktasına ya da noktasından 67 milyon yolcu taşıyan 90 havayolu şirketi hizmet veriyor. Bilet gişelerindekinden, kafelerdekine kadar her noktasındaki uzun kuyruklarıyla özdeşleşmiş durumda. Hepside yarı fonksiyonlu çalışna 5 terminalinden hangisinde olmanızın bir önemi yok. Daha kötüsü, 6'ncı terminali de inşa halinde.

2 - LAX, Los Angeles, 14.6%

Dünyanın en yoğun 6'ncı havaalanı ama küresel yolcuların yüzde 14,6'sına göre dünyanın en kötü havaalanı. Facebook'ta ''LAX'ten nefret ediyorum'' grubu bile var. Dilencileri, kalabalık terminalleri, kuyrukları, terminaller arasındaki geçiş zorluğu, otobüs kapıları, kirliliği en çok şikayet edilen özellikleri...

3 - Charles de Gaulle, Paris 9.1%

1970'lerin dünyasına göre yapılmış dizaynı olan ve yılda 50 milyonu aşkın yolcuya hizmet veren Paris Havaalanı, 2005 yılında SF Chronicle gazetesi okurlarınca dünyanın en berbat havaalanı seçilmişti. Uluslararası Hava Ulaşımı Birliği de 2007 yılında, çoğunlukla, genel hizmetlerindeki büyük eksikliklerden dolayı, dünyanın en kötü havaalanlarından biri ilan etmişti.

4 - JFK, New York, 5.9%

Her ne kadar kendi kendini, ''Amerika'nın kapısı'' olarak ilan etse de, Amerikalıların çoğuna göre de dünyanın en kötü havaalanlarından biri. Birbirleriyle bağlantısı zorlu 8 ayrı terminal, 151 kapı, birçok yolcunun işlerini oldukça zorlaştırıyor.

5 - O'Hare, Chicago, 4.9& (Sidney ile aynı puanda)

Dünyanın en yoğun dördüncü havaalanı olan O'Hare, özellikle uluslararası yolcular için tam bir işkence merkezi. Gümrüklerinde bekletmeleriyle meşhur.

6 - Kingsford Smith, Sydney, 4.9%

Avustralya'nın bu en büyük havaalanındaki en büyük şikayet, kısa süreli oto parkının fahiş fiyatları. Araç sahiplerine, kaldırımdan yolcuyu alma imkanları da tanımadıkları için, bu Deli Dumrul işi bir otopark sistemi, havaalanının zamanla küresel yolcuların kara listesine girmesine neden olmuş.

7 - Miami International, Miami, 3.8%

Yakınındaki bitmez tükenmez inşaat gürültüleri altındaki daracık bekleme salonları, buralara tıkılan yolcuların, sanki bir üçüncü dünya ülkesinden gidecek son uçağa binebilenlerden biri olabilmek için bekliyor gibi görünmesine neden oluyor.

8 - Frankfurt Airport, 3.4%

Dünyada en fazla uluslarası noktaya ya da noktadan uçuş yapılan havaalanı. En yoğun şikayet kafa karıştıran tabelaları. Kuyruklar ise diğer yolcuların yürümesini zorlaştırıyor. Hiç kimsenin sevmediği, suratsız ve aksi personelden oluşan kadrosu da cabası...

9 - Hartsfield-Jackson, Atlanta, 3.2%

Dünyanın hem uçuş sayısı hem de yolcu sayısı bakımından en yoğun havaalanı. Bu hava alanının sloganı şöyle olmalı: ''Hergün, her zamankinden daha kötü''

HABER7