Gerçekten "Umudun Cesareti" Olacak mı?

ABD'den Gazze'yeYardım Gemisi Gidiyor.Gemiye Obama'nın İlk Kitabının Adı Verildi
ABD Başkanı
Barack Obama'nın ilk kitabı olan 'The Audacity of Hope' (Umudun Cesareti), ABD'den Gazze'ye gidecek olan yardım gemisinin isim babası oldu. Obama'nın yakın arkadaşlarından olan ve Filistin davası aktivistlerinden akademisyen Raşid Halidi, Gazze'ye gidecek yardım gemisinde bulunacak gönüllüler arasında yer alacağını açıkladı.

USTOGAZA isimli grup tarafından başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde, Amerika'dan
Gazze'ye gidecek geminin isminin Umudun Cesareti olacağının açıklanması, bazı kesimlerin tepkisine neden oldu. Yahudi kuruluşları ile aşırı muhafazakar 'National Review' gibi haber siteleri, geminin isminin politik bir anlam ifade ettiği gerekçesiyle Adalet Bakanlığı'na işlem yapması çağrısında bulundu. Yahudi ve aşırı muhafazakarların bu çağrılarına henüz Adalet Bakanlığı ile Beyaz Saray'dan bir karşılık gelmedi.

Yardım gemisine Raşid Halidi'nin dışında ABD'nin ünlü politik aktivistlerinden Angela Y. Davis ile yine meşhur yazar ve şair Alice Walker da destek veriyor. ABD'de 2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde de ismi geçen Halidi, Obama'nın arkadaşı olması nedeniyle Cumhuriyetçilerin hedefi haline gelmişti. Seçimler de Cumhuriyetçi Parti başkan adayı John McCain, Halidi'nin Hamas gibi kuruluşlara verdiği destek nedeniyle ''şüpheli'' olarak tanımlamış ve Obama'yı da böyle bir kişi ile arkadaş olması nedeniyle eleştirmişti.


Gazze'ye ABD'den yadım gemisi kaldırmak için açılan kampanyaya 370 bin Dolar gerektiği duyuruldu. Kampanya'ya destek verenler bir ay içinde en az 370 bin doları toplamaları gerektiğini açıklarken, kampanyanın ilk iki gününde 10 bin doların üzerinde yardım elde edildiği kaydedildi. Kampanyayı başlatan USTOGAZA adlı grup, amaçlarının Gazze'ye İsrail'in yaklaşık 3 yıldır uyguladığı ambargoyu kırmak olarak açıkladı. Yardım gemisinde 40 ila 60 kişinin yer alacağı belirtildi.

Halidi, Umudun Cesareti adlı gemide yer almasına gerekçe olarak,
Gazze'ye uygulanan insanlık dışı ambargonun kalkmamasına tepki olarak ifade etti. Geminin ismini sorun yapanlara Halidi, ''İsrail ambargoyu kaldırırsa geminin ismi konusunda bir sorun da kalmaz'' diye cevap verdi. Halidi, destek amacının ABD'nin abluka konusunda izlediği politikayı değiştirmek ve basının bu konuya olan ilgisini arttırmak olarak vurguladı. İsrail
devletinin abluka ile 1 milyon 500 bin insanı cezalandırdığını aktaran Halidi, Goldstone Raporu'nda da ifade edildiği üzere ''ambargonun savaş suçu'' sayılabilecek boyutlara ulaşmasının utanç verici olduğunu anlattı.
haberler.com