Ankara, çok boyutlu dış politika vizyonu çerçevesinde çeşitli uluslararası örgütler ile ilişkiler kurmaya devam ediyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Vietnam'da Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile "Dostluk ve İşbirliği Anlaşması"nı imzalayarak, Güneydoğu Asya'nın bu en önemli örgütüyle kurumsal işbirliğinde önemli bir adım atmış oldu. Hanoi'de iki gündür temaslarda bulunan Davutoğlu, dün anlaşmayı imzalayarak, 1990'larda başlatılan Güneydoğu Asya açılımında önemli bir adım attı. 1967'de kurulan ve 580 milyonu aşkın nüfusa sahip ASEAN dünyanın en önemli ekonomik çekim alanlarından biri.


Clinton'la samimi bir diyaloğumuz var


-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 14 Haziran'da Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı görüşmede masaya yumruğunu vurduğu ve Clinton'a bağırdığı yönündeki iddiaları yalanladı. Davutoğlu, Vietnam ziyareti sırasında gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, "Bizim (ABD Dışişleri Bakanı Hillary) Clinton'la her görüşmemiz hem diplomatik hem insani kurallar bakımından örnek bir seyir takip eder. Clinton'la konuları çok açık ve iki ülkenin dışişleri bakanı olarak gayet samimi şekilde ele alıyoruz." ifadesini kullandı. Clinton ile önceki akşam da ASEAN toplantısı için verilen yemekte yan yana oturduklarını belirten Davutoğlu, "Aramızdaki görüşmeler, her zaman diplomatik ve insani nezaketin kurallarının bütün gereklerinin yerine geldiği görüşmeler olmuştur. Bu açıdan aramızda örnek bir ilişkimiz var." diye konuştu.
Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'ye gönderdiği bir mektupta bölge için "Kürdistan" ifadesini kullandığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise "Mektubun orijinalinde ya da resmi hiçbir doküman ya da belgede böyle bir isimlendirme kullanılmamıştır." dedi. Dışişleri Bakanlığı da iddiayı ortaya atan gazeteden söz konusu yanlışlığın giderilerek, konuya açıklık getiren bir düzeltme yayınlanmasının istendiğini; ancak bu konuda bir adım atılmadığı gibi haberin gazetenin internet sitesinde yer almaya devam ettiğini belirtti. Dışişleri açıklamasında, "Haberde yer alan bir maddi hatanın uyarı üzerine düzeltilmemiş olması üzücüdür." denildi.

Zaman