Afganistan'da NATO liderliğindeki askerlere, sivil kayıplarının azaltılması amacıyla getirilen kısıtlamaların, militanların saldırılarının azalmasını da sağladığı bildirildi.

Merkezi Massachusetts'te bulunan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu, Afganistan'da 4.000'den fazla sivilin öldüğü ya da yaralandığı olayları inceledi.
Araştırmayı yapan uzmanlar, geçen 1 Nisan'a kadar sivil kayıplarına yol açan olaylar ve askerlerle militanlar arasındaki çatışmalarla ilgili 15 aylık verileri incelediklerinde, sivil kayıplarının, buna tepki gösteren köylülerin militanların safına katıldığına işaret ettiğini belirtti.
Araştırmada, NATO liderliğindeki Afganistan Güvenlik Destek Gücü (ISAF) askerleri, sivil kayıplarına yol açtığında bunun gönüllü savaşçıları artırdığı, dolayısıyla militan saldırılarının da arttığı sonucu elde edildi.


ISAF askerlerinin saldırıları sonucu 2 sivilin ölmesi ya da yaralanması durumunda, bu bölgelerde militanlarla askerler arasında 6 haftalık dönemde ortalama 6 çatışma daha fazla çıktığı saptandı. Uzmanlar, ISAF'ın sivil kayıplarına yol açmasının bu artışta "öncelikli faktör" olduğunu kaydetti.
Hava bombardımanları ve havan topu saldırılarıyla ilgili kısıtlamalar, koalisyon güçlerinin önceki gün görevinden resmen ayrılan komutanı General Stanley McChrystal tarafından konulmuştu. McChrystal'ın Afgan halkının gönlünü kazanmak için geçen yıl getirdiği kısıtlamalar, koalisyon askerlerinin, anlık bir tehlike bulunmadıkça evlere hava ve havan topu saldırısı düzenlemesini yasaklıyor.

Temmuzda asker kaybı 69'a yükseldi Afganistan'ın güneyinde dün düzenlenen bombalı saldırıda 4 koalisyon askeri ölürken Taliban, 2 ABD askerini kaçırdı. Son olayla birlikte Afganistan'da bu ay ölen koalisyon askeri sayısı 69'a yükseldi. Öte yandan Pakistan'ın Güney Veziristan kesiminde ABD tarafından düzenlenen füze saldırısında, militan olduğu düşünülen 16 kişi öldürüldü.

Zaman