Amerika'dan Gazze'ye yardım götürmesi planlanan gemiye ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk kitabının adı olan "The Audacity of Hope'un (Umudun Cesareti) verilmesi, ülkedeki Yahudi lobisinin tepkisine neden oldu.
Bazı Yahudi kuruluşları ile aşırı muhafazakar 'National Review' gibi haber siteleri, geminin isminin politik bir anlam ifade ettiği gerekçesiyle Adalet Bakanlığı'na işlem yapması çağrısında bulundu. Çağrılara henüz Adalet Bakanlığı ve Beyaz Saray'dan bir karşılık gelmedi.


Obama'nın yakın arkadaşlarından ve Filistin davası aktivistlerinden akademisyen Raşid Halidi, USTOGAZA isimli grup tarafından başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde Gazze'ye gidecek gemiye binecek gönüllüler arasında yer alacağını açıkladı. Yardım gemisine Raşid Halidi'nin dışında ABD'nin ünlü politik aktivistlerinden Angela Y. Davis ile yine meşhur yazar ve şair Alice Walker da destek veriyor. ABD'de 2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde de ismi geçen Halidi, Obama'nın arkadaşı olması nedeniyle Cumhuriyetçilerin hedefi haline gelmişti.

Öte yandan Ortadoğu Dörtlüsünün özel temsilcisi Tony Blair, Gazze'ye yardım götüren organizasyonlarının "yararlı" olmadığını söyledi. Blair, yola çıkmayı planlayan Lübnan gemilerinden seyahatlerini bir kez daha gözden geçirmelerini isteyerek, "BM Genel Sekreterinin de dediği gibi, bu tür konvoylar hem yararlı değil; hem de Gazze'nin ekonomik sorunlarını çözmüyor. Konvoylar, gereksiz olarak gerilimi tırmandırma riski taşıyor" dedi. Blair, Gazze'ye yapılacak yardımlar için mevcut yardım kanallarının kullanılmasını teklif etti.

Zaman