Almanya'nın Duisburg kentinde düzenlenen dünyaca ünlü 'Aşk Geçidi' adlı tekno müzik festivalinin yapıldığı alana giden tünellerden birinde dün yaşanan izdihamda 15 kişi ölürken, 100 kişi de yaralandı.
Duisburg Emniyet Müdürü Ralf Klauck, festivalin düzenlendiği alana giden tünellerden birinde çıkan panikte insanların ezilerek öldüğünü söyledi. Klauck, yaralılardan 10'unun durumunun ağır olduğunu açıkladı. Duisburg'da gerçekleşen festivalin düzenlendiği alanın dolması üzerine güvenlik güçlerinin alana girmek isteyen binlerce kişiyi durdurmaya çalışması izdihama yol açtı. Bu sırada ölümle sonuçlanan izdihamın yaşandığından habersiz binlerce kişi festival alanında eğlenmeye devam etti. Alman polisinden yapılan açıklamada izdihama neyin sebep olduğunun tam olarak belirlenmesi için araştırmanın devam ettiği bildirilirken komiser Jürgen Kieskemper, yaptığı değerlendirmede olayın anlaşılmasının güç olduğunu ifade etti. Festival alanının gereğinden fazla dolması üzerine polisin buraya girişleri kapattığını bildiren Kieskimper, alana girmek isteyen katılımcılara hoparlörlerle uyarı yapıldığını söyledi.

Alman DAPD ajansı, izdihamın bir tünel içinde yaşanmasının kurtarma faaliyetlerini zorlaştırdığını duyurdu. Belediye sözcüsü Frank Kopatscheck de olaydan sonra oluşturulan kriz masasının festivalin devam etmesine karar verdiğini belirterek, festival alanında çok fazla sayıda insan bulunduğundan iptal kararının yeni bir izdihama sebep olacağını söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Christian Wulff olayda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Zaman