İran, Brezilya ve Türk dışişleri bakanları bugün Tahran'da mayıs ayında imzalanan uranyum takas anlaşmasıyla ilgili son gelişmeleri ele almak için toplanıyor. Toplantı için dün İstanbul'a gelen Brezilya Dışişleri Bakanı Amorim, İran Dışişleri Bakanı Muttaki ve bugün Türk meslektaşı Davutoğlu görüşecek. Toplantı daha sonra İran Dışişleri Bakanı Muttaki'nin katılımıyla üçlü devam edecek.Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri bakanlarının mayıs ayında imzalanan ve uranyum takas anlaşması olarak bilinen Tahran Deklerasyonu'yla ilgili gelişmeleri ele almak amacıyla bugün İstanbul'da bir araya geleceği iler sürüldü.

Reuters haber ajansının Türk dışişleri kaynaklarına dayandırdığı haberde, dün sabah saatlerinde Vietnam'dan İstanbul'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun saat 11'de Brezilyalı meslektaşı Celso Amorim ile görüşeceği ifade edilirken, Amorim'in görüşme için dün Libya üzerinden Türkiye'ye geldiği öğrenildi. Davutoğlu, Amorim ikilisine daha sonra İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin katılacağı öne sürüldü.
Tahran'da imzalanan anlaşmaya göre İran'ın elinde bulunan 1.200 kilo yüzde 3,5 oranında zenginleştirilmiş uranyumu bir ay içinde Türkiye'ye vermesi ve bunun karşılığında 1 yıl içerisinde, Tahran'daki araştırma reaktöründe kullanılmak üzere yakıta dönüştürülecek yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum alması öngörülüyordu. İmzalanan anlaşma nükleer krizin Türkiye'nin arzu ettiği gibi diplomatik yollarla çözüme kavuşması için umutları arttırmıştı.

Fakat Tahran Deklarasyonu'na rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye ve Brezilya'nın hayır oyu verdiği oylama sonucu Tahran'a yönelik dördüncü yaptırım kararını almıştı. Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili bu ay içerisinde yaptığı son açıklamada uranyum takasının imzalanan anlaşma temelinde gerçekleşme imkânı olduğunu söylemişti. İran Dışişleri Bankalığı sözcüsü Ramin Mihmanparast, IRNA ajansına yaptığı açıklamada üç dışişleri bakanının cuma günü telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Sözcü dışişleri bakanları arasında yapılan telefon görüşmesi sonrasında İstanbul'da pazar günü bir araya gelerek, uranyum takas anlaşmasıyla ilgili son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunma kararı aldıklarını söyledi.

Zaman